• História školy

•       Dňa 30. decembra 1887 na obecnom zhromaždení malčický veľkostatkár Gabriel Štefan sa zviazal, že pre protestantov dá vystaviť jednu kapličku. No niektorí občania ho žiadali, aby im miesto kapličky dal vybudovať jednu školu. Táto záležitosť okolo školy zostala iba v zápisnici, pretože veľkostatkár medzi tým zomrel. Dňa 19. februára 1901 zvolal okolný notár obecné zastupiteľstvo, na ktorom predniesol, že zomrelý Ján

Kazinczy, bracovský veľkostatkár, v testamente ponechal na vystavenie novej ľudovej školy 1000 zlatoviek a pozemok. V jari roku 1905 sa uložil základ budovy, ešte tohto roku sa stavba ukončila a v jeseni sa mohlo začať v novej škole vyučovať. V tejto škole sa vyučovalo až do roku 1962. V tomto roku bola daná do používania nová školská budova 14-triednej základnej deväťročnej školy. Povereníctvom školstva a osvety, so súhlasom Ministerstva financií zo dňa7. 5. 1947 sa zriadila v Bracovciach Štátna obvodová meštianska škola. Obvod školy pozostáva z obcí: Bracovce, Falkušovce, Ložín. V období 1957-1968 došlo v živote národa, obce i školy k mnohým zmenám. Staré školské budovy nevyhovovali požiadavkám školy, zo štátnych prostriedkov bola vybudovaná a v šk. roku 1962/63 odovzdaná do užívania nová školská budova v hodnote 2,5 milióna korún. Po roku 1970 začali na našej škole pracovať rôzne krúžky. Azda najväčšie úspechy zaznamenal tanečný krúžok pod vedením Márie Javorovej, ktorý vystupoval na krajských aj celoslovenských prehliadkach. V šk. roku 1974/75 bol úspešný aj spevácky súbor „Úsmev“ pod vedením Alžbety Štefanovej. V šk. roku 1975/76 bola uzatvorená patronátna zmluva medzi Základnou školou a Slovnaftom a Základnou školou a JRD Bracovce. V šk. roku 1978/79 dosiahlo družstvo mladých zdravotníkov pekné úspechy až v celoslovenskom kole pod vedením Š. Širochmanovej. 4. mája 1980 sa uskutočnilo hromadné vystúpenie Československej spartakiády. Starší žiaci vystúpili aj na prehliadke v Prahe. Dňa 21. novembra 1981 bola slávnostne daná do užívania školská telocvičňa. Po udalostiach z novembra 1989 zanikla PO SZM. Vznikla nezávislá organizácia detí, mládeže a dospelých Pionier, ktorá svojou činnosťou podporuje Konvenciu detských práv OSN.