• Šk.pod. tím

• Pedagogickí asistenti

• Pedagogickí asistenti  na našej škole:

Mgr. Veronika Bocánová

Mgr. Dominika Šipošová

Mgr.  Ivana Šamudovská

Mgr. Štefánia Vargová

Bc. Kristína Uličná

Mgr. Nikola Antušová

Mgr. Veronika Rebjáková

Mgr. Katarína Ihnatová

Mgr. Denisa Fedorová

Kto je pedagogický asistent?

Pedagogický asistent sa podieľa na uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu materskej školy, základnej školy, školy pre deti s nadaním alebo žiakov s nadaním, špeciálnej školy alebo výchovného programu pre deti a žiakov vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky najmä utváraním rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní, na prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér.

Pedagogický asistent pracuje v tých triedach školy, ktoré navštevuje žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pri výchove a vzdelávaní ktorého vzhľadom na jeho stupeň a mieru postihnutia bez prítomnosti asistenta učiteľa nie je možné garantovať bezpečnosť a ochranu zdravia.

Pracovná náplň pedagogického asistenta:

1.  Vo výchovno-vzdelávacom procese

a) bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami  školy,

a) uľahčovanie  adaptácie  žiaka so ŠVVP na  prostredie  školy  a pomáhanie  pri prekonávaní

bariér, ktoré plynú zo sociálneho znevýhodnenia žiaka,

b) spoluorganizovanie činnosti žiaka počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade

s pokynmi učiteľa,

c) vykonávanie  pedagogického  dozoru  počas  neprítomnosti  učiteľa  a prestojov

vo výchovno-vzdelávacom procese zameraného na žiakov so ŠVVP,

d) odprevádzanie žiakov, doprovod žiakov do ZŠ a zo ZŠ,

e)  súčinnosť a pomoc pri príprave učebných pomôcok.

2.  V aktivitách  organizovaných  školou  mimo  prostredia  školy:

a) priame vedenie alebo napomáhanie  pri  činnostiach  ostatných  aktivít  (speváckych,

hudobných, tanečných,  výtvarných,  dramatických  a  iných),  exkurzie,  výlety,

spoločenské podujatia,  športové podujatia a pod.

3.  V spolupráci s rodinou:

a)  komunikácia s rodičmi (zákonnými zástupcami) žiaka o procese výchovy a  vzdelávania,

b)  oboznamovanie sa so zdravotným stavom žiaka  s jeho rodinným prostredím.

4. V spolupráci s odbornými zamestnancami poradenských zariadení (CPPPaP, CŠPP)

-  metodické usmernenie pri práci so žiakmi so ŠVVP, výber vhodných metód, foriem,  prístupu a pozitívneho pôsobenia na žiakov pri získavaní kompetencií.

5.  V  oblasti  osobného  rozvoja  pedagogických zamestnancov

–  účasť  na  vzdelávacích  podujatiach  určených  pre  asistentov učiteľa organizovaných školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na  túto  činnosť.