Prihlásiť sa na jednotlivé odbory môžete prostredníctvom prihlášky, ktorú si vyzdvihnete u svojich tr. učiteľov.
Novinky
Ponuka odborov SZUŠ v šk. roku 2020/2021
Účelové cvičenie a cvičenia v prírode 2020/2021
- 25
Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov na školách je aj výchova, ktorá je zameraná na ochranu zdravia, prírody a spoločnosti. Táto výchova je čoraz častejšie zameraná na výchovu k bezpečnému správaniu pri práci, ale aj pri mimoriadnych činnostiach. Žiaci a žiačky našej školy sa mali možnosť nacvičiť činností zamerané na riešenie mimoriadnych udalostí /CO/, naučiť sa niečo potrebné a prospešné zo zdravotnej prípravy, ktorú môžu využiť v škole, ale najčastejšie vo svojej domácnosti pri poskytovaní prvej pomoci. zaškolili sa ako sa pohybovať, prípadne vytvoriť si úkryt pred nepriaznivým počasím v prírode, no hlavným zameraním bolo ochraňovať prírodu. Zamerali sme sa aj na dopravnú výchovu, ktorú využívajú dennodenne pri dochádzke do školy a zo školy. Taktiež sa nacvičili ako sa majú správať. Všetky tieto činnosti sa naučili na Účelovom cvičení dňa 8. – 9. 9. 2020.
Naši najmenší, žiaci 1. – 4. ročníka mali dňa 9.9.2020 Cvičenia v prírode, ktoré strávili rôznymi športovými disciplínami a využili tak krásne slnečné počasie, ktoré nás počas týchto aktivít sprevádzalo celý deň. Mgr. M. Cupriková
Ponuka krúžkovej činnosti v školskom roku 2020/2021 - elektronické prihlasovanie
Milí rodičia, žiaci! V novom školskom roku ponúkame našim žiakom aktivity v 11 záujmových útvaroch rôznych zameraní. Veríme, že si z bohatej ponuky vyberie každý žiak našej školy svoj krúžok a prihlási sa prostredníctvom elektronického formulára. Ďakujeme!
Jesenný zber gaštanov
Zber bateriek 2020/2021
Batérie a akumulátory, sú zdroje elektrickej energie vyrobenej priamou premenou chemickej energie. Skladajú sa z jedného alebo viacerých primárnych (nedobíjateľné B&A) alebo z jedného alebo viacerých sekundárnych článkov (dobíjateľné B&A).
Väčšina typov batérií obsahuje toxické ťažké kovy ako nikel, kadmium a ortuť. Všetky tieto kovy možno získať späť a znovu použiť.
Recyklácia batérií je priaznivá pre životné prostredie, pretože zamedzuje skládkovaniu, kde môžu ťažké kovy unikať do pôdy, čo spôsobuje znečistenie vody a pôdy a ohrozenie živočíšneho a rastlinného života. Ak sa batérie spaľujú spolu s domovým odpadom, ťažké kovy, ktoré sú ich obsahom, spôsobujú znečistenie ovzdušia.Vďaka recyklácii možno negatívny dopad vyhodených batérií a akumulátorov - na prírodu i nás samotných - významne zmierniť. Viete napríklad, že v Európe už dokážeme v priemere recyklovať skoro polovicu všetkých vyslúžilých batérií?. Európsky deň recyklácie batérií sa oslavuje od roku 2015. Pripadá na 9. septembra, pretože zrovna to je deň, kedy sa narodil Luigi Galvani, taliansky lekár a fyzik, ktorého pokusy priviedli Allesandra Voltu k vynálezu galvanického článku - základného konštrukčného prvku všetkých batérií a akumulátorov.
Prečo je vlastne také dôležité starať sa o to, ako vyhadzujeme staré batérie?
Batérie a akumulátory sú radené medzi takzvaný nebezpečný odpad, ktorý sa nesmie skládkovať. Obsahujú totiž toxické látky - najmä ťažké kovy ako ortuť, kadmium a olovo - ktoré pri úniku do okolia ohrozujú životné prostredie a sú toxické aj pre človeka. Napríklad kadmium je klasifikované ako karcinogén. Ohrozenie pre zdravie človeka predstavuje za určitých okolností tiež v batériách obsiahnuté lítium, alkálie, hydroxid draselný alebo hydroxid sodný. Spaľovaním batérií sa navyše znečisťuje aj ovzdušie. Správne triedenie a recyklácia môže zabezpečiť, aby rizikové látky z batérií neohrozovali prírodu ani živé bytosti.
Environmentálny prínos recyklácie však takisto spočíva v tom, že sa z vyslúžilých batérií a akumulátorov získajú späť cenné suroviny, ktorých zdroje stále ubúdajú. Batérie a akumulátory obsahujú mnoho recyklovateľných kovov, ako je zinok, železo, mangán, nikel, kadmium alebo olovo. Z typickej autobatérie napríklad možno spätne získať približne 98 percent hmotnosti obsiahnutého olova.
Preto sme si pre Vás trieda 5.A. s triednou učiteľkou pripravila zber použitých bateriek. Nechceme aby ste sa zamýšľali nad tým, kam použité batérie odovzdám. Jednoducho ich donesiem do školy a odovzdám. Budem vedieť, že som tak niečo správne, ekologické urobil pre našu Zem.
- Zber na našej škole bude prebiehať počas celého školského roka ( do 15.júna 2021)
- Zbierať budeme všetky tužkové batérie v rôznej veľkosti napr. AA batérie, AAA a AAAA batérie, 4,5 V batérie, 9 V batérie, D a C batérie.
- Batérie môžete odovzdať p. u. Cuprikovej, vždy počas veľkej prestávky každý deň v týždni alebo v triede 5.A do vyznačenej krabice.
Učebňa ŠKD pripravená na nový školský rok 2020/2021
Milí družinári, v priestooch učebne ŠKD sme si pre vás pripravili maličké zmeny. Vytvorili sme jednotlivé zóny, ktoré Vám budú poskytovať priestor podľa vašej chute a nálady - zóna edukačná, zóna relaxačná, herná zóna a zóna tvorivosti, kreativity. V prípade zrušenia opatrení COVID 19 budete si môcť tieto priestory užívať. Veríme, že to bude čoskoro. Zatiaľ priebieha výučba ŠKD v jednotlivých triedach, nakoľko nie je povolené miešanie kolektívov.
3
Ako sme začali nový školský rok 2020-2021 v MŠ
Letné prázdniny sú za nami a 2.septembra sa otvorili brány našej škôlky. Nový školský rok 2020/2021 sme začali v zostave 38 detí, 4 pani učiteľky a pani školníčka. Deti naplnili priestory materskej školy veselým smiechom, vravou a novými priateľstvami. Triedu „Lienok“ (2-4 ročné detí) s pani učiteľkami S. Šamudovskou a V. Dóciovou naplnilo 21 detí z toho 9 nových kamarátov. Triedu „Včielok“ (5-6 ročné detí) s pani učiteľkou V. Nagyovou a pani zástupkyňou A. Hrabovskou 17 detí z toho 3 nové „včielky“. Nejedna slzička sa zjavila v detských očkách, no pani uč. s trpezlivosťou a láskou pomáhali prekonávať detičkám prvé ťažké chvíle odlúčenia. Zvládli sme to všetci spoločne, veď posúďte sami.
40
Naše múdre schody
Milí žiaci, aby sa Vám po našej škole lepšie chodilo a aby ste sa u nás cítili stále lepšie.
Oznam k otvoreniu nového školského roka 2020/2021
Milí rodičia a žiaci! Začiatok nového školského roka 2020/2021 sa uskutoční dňa 2.9.2020 od 8.00 hod. do 9:00 hod. v jednotlivých triedach. Pri nástupe do školy je potrebné priniesť: 1. vyplnený Zdravotný dotazník a vyhlásenie zákonného zástupcu dieťaťa pred začiatkom nového šk. roka 2020/2021 s dátumom nástupu žiaka do školy, t.j. 2.9.2020 vyhlasenie_zakonneho_zastupcu_ziaka(1).docx (v prípade, že si ho nebudete môcť vytlačiť, je k dispozícií na každom obecnom úrade v obci) 2. rúško + náhradné rúško vo vrecúšku 3. prezúvky 4. papierové vreckovky (alebo uterák vo vrecúšku).
Zároveň prosíme zákonných zástupcov žiakov o dodržiavanie bezpečnostných opatrení v súvislosti s pandémiou COVID -19 - vstup do areálu školy (jeden zákonný zástupca) a do budovy školy vstupovať len v nevyhnutnom príprade a s ochranným rúškom. Taktiež je potrebné zabezpečiť pre žiakov dopravu po ukončení otvorenia školského roka. Ďakujeme!
Pokyny k stravovaniu od septembra 2020
Systém stravovania v školskej jedálni sa od 1.9.2020 do 31.12.2020 oproti šk.roku 2019/2020 nebude meniť, ani výška stravného a réžie.
Dieťa je prihlásené na stravu na každý deň podpísaním a doručením prihlášky na stravovanie od ďalšieho dňa po doručení prihlášky nie v deň doručenia prihlášky. Ak dieťa nepríde do školy je rodič povinný ho odhlásiť, inak sa počíta do prípravy stravy a rodič si musí stravu odobrať a zaplatiť.
Zároveň žiadame rodičov, ktorí nevyrovnali stravu za šk.rok 2019/2020, aby tak urobili čím skôr, inak dieťaťu nemôžeme poskytnúť stravu až do vyrovnania nedoplatku.
Stále platia opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu COVID19, zvýšená miera dezinfekcie pri vstupe do školskej jedálne, vstup v rúškach, deti si nebudú brať sami ani príbory ani taniere, obslúži ich personál jedálne, prípadne dozor v jedálni, po každej skupine stravníkov sa budú priestory dezinfikovať. Zamestnanci jedálne budú vydávať stravu v rukaviciach a s rúškami.
Pre seniorov sa budú obedy vydávať podľa prijatých opatrení z mája 2020 do vlastných nádob, pričom každý musí mať 2 ks nádob na výmenu. Jedlo bude roznášať na to určený zamestnanec obecného úradu obecným autom.
Bracovce 31.08.2020
Eva Matinová, vedúca školskej jedálne
Peter Novák , riaditeľ školy
Oznam SZUŠ Lesná 55 Bačkov k začiatku školského roka 2020/2021
Zriaďovateľ SZUŠ Lesná 55 Bačkov oznamuje, že prezenčná výučby SZUŠ vo všetkých troch odboroch (tanečný, výtvarný, hudobný) začne pondelkom 28. 09. 2020. Hodinová dotácia za obdobie 01. 09. - 27. 09. 2020 bude kompenzovaná dištančnou formou vzdelávania (plener, exkurzia, umelecké predstavenie, tábor a pod. ) v termíne do 30. 03. 2021 v spolupráci so zákonými zástupcami našich žiakov. Týmto rozhodnutím reagujeme na nepriaznivú pandemickú situáciu s cieľom umožniť bezpečný začiatok školského roka s dôrazom na ochranu zdravia a bezpečnosť žiakov, pedagógov i rodinných príslušníkov.
Oznam pre rodičov detí MŠ k otvoreniu nového školského roka 2020/2021
Zdravotný dotazník a vyhlásenie zákonného zástupcu žiaka dieťať pred začiatkom nového šk. roka 2020/2021
Oznam pre rodičov prvákov v šk. roku 2020/2021
Zdravotný dotazník a vyhlásenie zákonného zástupcu žiaka dieťať pred začiatkom nového šk. roka 2020/2021
Školské potreby pre prváka na školský rok 2020/2021
Školské zošity: č.511 – 10 ks Č.523 – 5 ks č.510 – 1 ks Č. 5110 – 1 ks č.512 – 5 ks
Peračník s príslušenstvom
Potreby na výtvarnú výchovu:
Anilínové farby, Štetce okrúhle č.6 a č.12, Nádobka na vodu, Handrička, Voskovky, Pláštik alebo zásterku ( aby sa nezašpinili), Farebný papier, Nožnice so zaobleným koncom, Lepidlo na papier, Plastelína, Lepiaca páska, Výkresy A4 – 10 ks a A3 – 10 ks
Potreby na TV:
Tepláková súprava, tričko, tramky s bielou podrážkou, ponožky – všetko vo vrecúšku označenom menom.
Hygienické potreby:
Pohár, uterák, mydlo v puzdre alebo tekuté, toaletný papier, hygienické vreckovky, hrebeň – všetko vo vrecúšku označenom menom
Prezúvky vo vrecúšku označené menom
Náhradné rúško vo vrecúšku
Projekt "Čerstvé hlavičky" realizujeme aj v novom školskom roku 2020/2021 školy
Čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť. Vďaka nemu sme zdravší a s vyváženou stravou nám to aj viac myslí. A to sa v škole vždy zíde! Vďaka vaším hlasom sa na extra dávku vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny môžu tešiť aj žiaci našej školy. Do projektu sa prihlásilo 189 základných škôl, ktoré zabojovali o zdravý balíček pre každého žiaka na celý školský rok 2020/2021 od jednotlivých predajní Kaufland. Jeden takýto balíček obsahuje 200 gramov čerstvého ovocia a zeleniny a na žiakov bude čakať raz týždenne priamo v škole. Naša škola patrí tých 45 škôl, ktorým sa to podarilo. Ďakujeme za Vašu podporu a za veľkú trpezlivosť pri zasielaní hlasov pre našu školu. Ďakujeme !!!!
Letné prianie od nášho kolektívu
Všetkým žiakom, rodičom, pedagógom a priateľom školy prajeme veľa slnečných dní a príjemné prežitie letných prázdnin plné zážitkov, úsmevu a radosti.
Školský rok 2020/2021 začína v stredu 2. septembra 2020.
Zároveň sa chceme ešte raz poďakovať rodičom, žiakom a pedagógom za prácu počas mimoriadnej situácie COVID 19.
Posledný deň školského roka 2019/2020
V utorok 30. 6. 2020 sme ukončili náročný školský rok 2019/2020 poznačený COVID 19. Žiaci dostali svoje vysvedčenia a ďalšie ocenenia z rúk svojich triednych učiteľov, tento rok netradične - každý vo svojej kmeňovej triede. Rovnako netradične sa tento rok s nami rozlúčili aj deviataci. Spoločne s triednou učiteľkou sa prišli do zborovne poďakovať všetkým učiteľom za ich výchovu a vzdelávanie a zvlášť svojej triednej učiteľke. V tento posledný deň vyučovania, ako prejav spolupatričnosti a empatie k tragickej udalosti v Spojenej škole vo Vrútkach, sme mali na budove školy vyvesenú čiernu zástavu a minútou ticha sme si uctili pamiatku tragicky zosnulého učiteľa Mgr Jaroslava Budza.
17
Školský časopis AHA-HO - nové júnové číslo
Milí žiaci, rodičia a priatelia školy, prinášame Vám nové číslo školského časopisu AHA-HO. Toto číslo je mimoriadne tým, že obsahuje album prác, ktoré žiaci vytvorili počas mimoriadnej situácie COVID 19. COVID_AHA_HO_jun_2020(1).pdf
Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 1987 vyhlásilo 26. jún za „Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi“ ako vyjadrenie svojho predsavzatia vytvoriť medzinárodné spoločenstvo bez drogových závislostí. Cieľom tohto dňa je informovať širokú verejnosť a vyzývať mladých ľudí, ktorí sú dvakrát tak náchylní na užívanie drogy než dospelí, k ochrane ich zdravia. Prvým krokom je získať fakty o drogách a o ich škodlivých účinkoch. Na základe súčasného vývoja situácie v spoločnosti bol vypracovaný v rezorte zdravotníctva „Akčný plán realizácie Národnej protidrogovej stratégie Slovenskej republiky na obdobie rokov 2017-2020“. Cieľom tohto plánu je výchova detí a mládeže k zdravému životnému štýlu, šírenie zdravotnej osvety v oblasti drogovej problematiky a užívania legálnych a nelegálnych návykových látok. Podľa údajov akčného plánu sú v Slovenskej republike na popredných priečkach v používaní drog metamfetamín a rastlina rodu Cannabis. Taktiež sa zaznamenal výskyt kokaínu, extázy, hašiša a fentanylu. V poslednej dobe sa objavila nová droga zvaná ako droga chudobných – Herba. Herba môže byť akákoľvek sušená rastlina, ktorá je postriekaná psychotropnou látkou nahradzujúcou THC. Cigareta je dostupná už za 1 euro a účinky na organizmus môžu byť fatálne.
Droga sa stala realitou našej súčasnosti. Čas, v ktorom sme drogu a problémy s nimi súvisiace jednostranne spájali iba so západnými krajinami, je definitívne za nami. Popri alkohole a tabaku veľmi rázne vstupujú do nášho života ďalšie drogy, po ktorých siaha často ešte nedospelý jedinec, ktorý si takto chce či už zadovážiť alebo zintenzívniť momentálny pocit radosti a šťastia. Možno preto, že to inak nie je schopný.Svet umelého raja je nesmierne lákavý a príťažlivý a šancu v ňom katastrofálne nepoblúdiť má iba informovaný človek.Užívanie drog poškodzuje jednotlivca nielen po stránke psychosociálnej, ale aj po stránke telesnej. Z komplikácii, ohrozujúcich nielen zdravie, ale neraz aj život, treba poznať tieto:
- Inhalácia prchavých látok (fetovanie): poruchy zraku, ochorenie dýchacích ciest, poškodenie krvi, nervového systému, mozgu, sexuálne poruchy. K okamžitej smrti môže dôjsť aj následkom šoku u alergických alebo inak citlivých jedincov;
- Prehltávanie tabletiek, prášku: hrozí poškodenie prakticky všetkých orgánových systémov v ľudskom tele;
- Pri injekčnej aplikácii: hrozí najväčšie poškodenie. Jednak sú to rozsiahle hnisavé procesy v miestach vpichu, jednak vážne následky vnútrožilových injekcií - akútne zápaly ciev, kĺbov a kostí, poranenia nervov, akútne poškodenie obličiek, zápaly srdca, plesňové zápaly ciev, mozgových blán, mozgu, poškodenie pečene, prenos rôznych infekčných chorôb a pod.
Oznam - odovzdávanie vysvedčení
Riaditeľstvo ZŠ s MŠ Bracovce 26 oznamuje žiakom, že odovzdávanie vysvedčení sa uskutoční v utorok 30.júna 2020 o 8.00 hod. v jednotlivých triedach. Prosíme rodičov, aby nevstupovali do budovy školy a v areáli školy sa zdržiavali len nevyhnutný krátky čas. Stále je potrebné dodržiavať bezpečnostné a hygienické požiadavky. Žiaci odchádzajú domov o 8.30 hod., preto prosíme rodičov aj o zabezpečenie dopravy domov. ŠKD a ŠJ v prevádzke tento deň nebudú.
Vyhodnotenie zberu papiera 2019-2020
V mesiacoch september 2019 až jún 2020 na našej škole prebiehal ZBER PAPIERA. Celkovo sa nám podarilo vyzbierať 5624 kg starého papiera, čím sme zachránili ďalších 45 stromov. Vzhľadom na súčasnú situáciu súvisiacu s Covid 19, slávnostne vyhodnbotenie zberu PAPIERA, GAŠTANOV, ŠÍPOK za školský rok 2019/2020 sa uskutoční až v školskom roku 2020/2021. Umiestnenia jednotlivcov a celkové umiestnenie tried v zbere papiera si pozrite nižšie. Ďakujeme všetkým zberačom, zvlášť jednotlivcom, ktorým sa podarilo vyzbierať "obrovské" množstvo papiera. No žiaľ musíme zhodnotíť aj to, že množstvo žiakov našej školy sa do zberu vôbec nezapojilo.
Najlepšími zberačmi školy sa stali:
1. miesto: Vivien Nagyová (2.A) – 1764 kg
2. miesto: Matej Mihaľov (6.A) – 1120 kg
3. miesto: Nikola Mihaľovová (2.A) – 350 kg
4. miesto: Viktória Vlčková (9.A) – 335 kg
5. miesto: Dorotka Dóciová (2.A) – 293 kg
6. miesto: Samuel Platonov (4.A) – 259 kg
7. miesto: Martin Mihaľo (6.A) – 242 kg
8. miesto: Bianka Marcinová (7.A) – 143 kg
9. miesto: Jana Tatárová (2.A) – 112 kg
10. miesto: Dominik Kozár (7.B) – 109 kg
Umiestnenie tried:
1. miesto 2.A – 2631 kg
2. miesto 6.A – 1438 kg
3. miesto 9.A – 408 kg
4. miesto 4.A – 355 kg
5. miesto 7.A – 303 kg
6. miesto 7.B – 109 kg
7. miesto 5.A – 108 kg
8. miesto 3.A – 101 kg
9. miesto 1.A – 87 kg
10. miesto 1.B – 44 kg
11. miesto 8.A – 40 kg
Nezapojila sa trieda 5.B.