2022/2023 MŠ
Správa o výchovno – vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach materskej školy za školský rok 2022/23
Prerokova: Predkladá:
Pedagogickou radou pri ZŠ Anna Hrabovská
Dňa: 07. 09. 2023 zást. riaditeľa pre MŠ
Podľa vyhlášky Ministerstva školstva SR 9/2006 Z.z. o štruktúre a obsahu správ o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach škôl a školských zariadení a Metodického usmernenia MŠ SR č. 10/2006 – R k vyhláške MŠ SR č. 9/2006 Z. z.
Údaje o škole:
Názov školy:
Základná škola s materskou školou, Bracovce 26
Adresa školy:
ZŠ s MŠ, Bracovce 26, 07205
Adresa MŠ:
Materská škola, Bracovce 275, 072 05
(elokované pracovisko)
Telefónne čísla školy:
0911 941651
Internetová adresa školy:
zastupca.ms@zsbracovce.sk
Zriaďovateľ:
Obec Bracovce – telefón – 056/6495 318
Starosta:
PhDr. Kolesnáčová Ivana
Zamestnanci školy:
Riaditeľ ZŠ s MŠ Bracovce
Mgr. Novák Peter
Zástupca riad. pre MŠ
Hrabovská Anna
Učiteľka MŠ
Nagyová Viktória
Učiteľka MŠ
Mgr.Šamudovská Silvia
Učiteľka MŠ
Ing.Dóciová Valentína
Vedúca šolskej jedálne
Matinová Eva
Údaje o rade školy:
Rada školy je iniciatívny, poradný, samosprávny orgán a pracuje pri ZŠ s MŠ Bracovce v zmysle § 24 zákona 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmenen a doplnení niektorých zákonov. Členkou rady školy za materskú školu je učiteľka Dóciová Valentína-. Rada školy v roku 2022/2023 riešila všetky podnety a žiadosti v rámci svojich kompetenií a štatútu rady školy.
Poradné orgány MŠ:
- Pedagogická rada pri ZŠ s MŠ Bracovce
- Metodický orgán – Metodické združenie pri MŠ – jeho členkami sú všetky učiteľky MŠ
Metodické združenie:
Činnosť metodického združenia prebiehala podľa plánu a bola zameraná a aktivovaná smerom k prispôsobovaniu učebných stratégii a edukatívnych podmienok za účelom rozvíjania osobnosti detí k získavaniu kompetencií vo všetkých oblastiach gramotnosti a na zkvalitňovanie obsahu a úrovne vzdelávania, na kvalitu činnosti pedagogických zamestnancov. Vo výchovno-vzdelávacom procese zasa na koordináciu ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov. V rámci zasadnutí metodického združenia si vzájomne odovzdávali získané vedomosti a poznatky zo vzdelávaní, webinárov, samoštúdia týkajúce sa využívania stratégií, metód, foriem a prostriedkov a ich aplikáciou do procesu výchovy a vzdelávania. Členky metodického združenia si zvyšovali odbornosť sebavzdelávaním, výmenou pedagogických skúsenností,vzájomnými konzultáciami o ich vplyve na výchovno – vzdelávacie výsledky detí.
- Metodické združenie pracovalo podľa plánu metodického združenia na šk. rok 2022/2023
- Metodické združenie zasadalo 4 krát a prerokovalo
- Podklady k inovovanému ŠkVP
- Plánovanie a organizovanie aktivít
- Informácie súvisiace s legislatívnymi zmenami
- Adaptačný program pre novoprijaté deti
- Vzdelávanie pedagogických zamestnancov ako integrálnu súčasť rozvíjania profesionálnej dráhy za účelom zvyšovania kvality výkonu, udržiavania a zvyšovanie spoločenského statusu profesie – učiteľka materskej školy a implementácie získaných poznatkov do aktuálnej pedagogickej praxe
Pedagogická rada:
Všetky učiteľky materskej školy sme súčasťou pedagogickej rady pri základnej škole.Pedagogická rada sa zaoberala ,odsúhlasovala, vyjadrovala sa, schvaľovala jednotlivé dokumenty ZŠ aj MŠ.
Samosprávny orgán MŠ:
- Rada školy pri ZŠ s MŠ
Všetky poradné orgány plnia metodickú a poradnú úlohu pri riešení problémov v oblasti výchovy a vzdelávania v MŠ
- Rodičovské združenie ako právna forma - občianké združenie nemáme.Schôdze rodičov s školskom roku 2022/2023 sa uskutočnili 3 krát.
Údaje o počte zamestnancov a plnení kvalifikačného predpokladu pedagogických zamestnancov MŠ:
- Počet pedagogických zamestnancov MŠ – 4
- Počet pedagogických zamestnancov, ktorí spĺňajú kvalifikačné predpoklady – 4
- Počet pedagogických zamestnancov, ktorí nespĺňajú kvalifikačné predpoklady -0
- Počet nepedagogických zamestnancov – 1
Údaje o ďalšom vzdelávaní pedagogických zamestnancov MŠ:
- Počet uvádzaných, začínajúcich zamestnancov adaptačným vzdelávaním do praxe: 0
- Počet pedagogických zametnancov, ktorí absolvovali priebežné vzdelávanie : 0
- Počet pedagogických zamestnancov, ktorí absolvovali jednorázové podujatia: 4
- Absolvovala zástupkyňa riaditeľa pre MŠ funkčné vzdelávanie : Áno
- Absolvovala zástupkyňa riaditeľa pre MŠ 1.atestačnú skúšku : Áno
Údaje o výsledkoch inšpekčnej činnosti vykonanej Štátnou školskou inšpekciou:
V školskom roku 2022/2023 nebola vykonaná kontrola ŠŠI na našej materskej škole. Posledná komplexná inšpekcia bola v školskom roku 2009/2010 – s veľmi dobrým hodnotením, bez odporúčaní.
Údaje o počte detí a tried MŠ k 30.06.2021
Trieda –„Včielky“ (na poschodí)
5 – 6 ročné deti
Učiteľky:
Nagyová Viktória – triedna učiteľka
Hrabovská Anna – zást. Riad. pre MŠ
Počet detí:
16
Počet dievčat:
7
Počet chlapcov:
9
Počet deti – budúci prváci
12
Pokračovanie v predprimárnom vzdelávaní
0
Trieda - „Lienky“ (trieda dole)
2 – 4 ročné deti
Učiteľky :
Mgr. Šamudovská Silvia - triedna učiteľka
Ing. Dóciová Valentína
Počet detí:
23
Počet dievčat:
13
Počet chlapcov:
10
Údaje o priestorových a materiálno – technických podmienkach:
Materská škola je súčasťou ZŠ s MŠ Bracovce a elokované pracovisko materskej školy sa nachádza v budove OÚ Bracovce. Materská škola poskytuje celodennú starostlivosť, s možnosťou poldennej starostlivosti pre deti od 2 do 6 rokov a deti s odloženou školskou dochádzkou. Materská škola je po celkovej rekonštrukcii všetkých priestorov vrátane výdajne stravy. Od školského roku 2015/2016 je materská škola dvojtriedna (prevádzkový poriadok scválený RÚVZ v Michalovciach dňa 28.10.2016). Kapacita materskej školy sa zvýšila na 36 deti. Na prízemí je spoločná šatňa pre všetky deti, ako aj dolná trieda - herňa, ktorej časť slúži ako priestor na popoludňajší odpočinok, jedáleň pre deti z hornej triedy (deti z dolnej triedy sa stravujú priamo v triede), výdajňa stravy (jedlo donášame z jedálne ZŠ), umývarka, kancelária, miestnosť pre učiteľky a školníčku a sklad. Hore na poschodie sa ide schodiskom, v triede – herni hore je časť vyhradená pre popoludňajší odpočinok detí, umývarka so sprchou, WC pre dospelých. K materskej škole patrí aj školský dvor vybavený pieskoviskom, preliezačkami, hojdačkami, tabuľou na kreslenie. V školskom roku 2019/2020 začala celková rekonštrukcia školského ihriska – od evanjelickej cirkvi sme dostali časť ich dvora do prenájmu, čím sa plocha podstatne rozšírila. Rekonštrukcia školského ihriska, ktorá bola realizovaná cez obecný úrad v spolupráci so ZŠ bola ukončená. Školský dvor – školské ihrisko je oplotený pevným plotom (výhrada – na školský dvor sa deti dostanú po ceste, chodníku). Detské ihrisko je vybavené novými hojdačkami preliezačkou, tunelom, pieskoviskom a altánkom. Po celkovej rekonštrukcii je aj dolná trieda – nový strop, podlaha, obklady stien, osvetlenie a aj výdajňa stravy – nový strop, osvetlenie, podlaha, kuchynská linka, elektrická varna doska, umývačka riadu, okienka na výdaj a odnášku stravy. Priestory a vybavenie materskej školy v plnej miere zodpovedajú nárokom pre kvalitné zabezpečenie výchovno – vzdelávacieho procesu a stravovania. Prostredie materskej školy (interiér a exteriér) je príjemné, útulné, estetické, funkčné, učiteľkami a deťmi dotvárané, vyzdobované, pripomínajúce rodinné prostredie. Na spontánne a riadené hry a aktivity slúžia deťom hrové a pracovné kútiky účelne umiestnené a zariadené. Materská škola má aj vlastnú knižnicu s detkými knihami a odbornou literatúrou. Technické vybavenie materskej školy obsahuje 2 PC, 3 ks notebook, 2 tlačiarne, DVD prehrávač, CD prehrávač, MP3 prehravač, 2 digitálne fotoaparáty, 2 interaktívné tabule, 2 televízory.Vybavenie materskej školy pomôckami, didaktickým materiálom, hračkami je na veľmi dobrej úrovni, priebežne podľa možností doplňované. V tomto školskom roku bola ukončená rekonštrukcia budovy OÚ – strechy a fasády a preto sa aj v materskej škole menili okná.
Údaje o finančnom a hmotnom zabezpečení výchovno – vzdelávacej činnosti školy:
Finančné a hmotné zabezpečenie výchovno – vzdelávacieho procesu školy zahŕňajú:
- Dotácie zo štátneho rozpočtu
- Dotácia zriaďovateľa, podľa scváleného rozpočtu obce na orginálne kompetencie – mzdové a prevádzkové náklady
- Príspevok na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením školy od rodičov vo výške 10 eur, (schválené VZN).
Cieľ, ktorý si materská škola určila v koncepčnom zámere rozvoja školy na príslušný školský rok a vyhodnotenie jeho plnenia:
Okrem hlavného cieľa predprimárneho vzdelávania – dosiahnúť všestranný osobnostný rozvoj detí, ako základ pripravennosti na budúce vzdelávanie v základnej škole a na život v spoločnosti, materská škola plnila aj vlastné ciele.
Podarilo sa nám (silné stránky):
- vytvorili sme motivačne, priestorovo, estetické a harmonické prostredie, ktoré lákalo deti k pobytu v materskej škole a pripomínalo rodinné prostredie,
- otvorili sme materskú školu verejnosti,
- uplatňovali sme okrem iného individuálny prístup k deťom,
- otvorené vzťahy medzi vedením a zamestnancami materskej školy,
- prezentácia materskej školy cez web stránku, v regionálnej tlači,
- hrami a aktivitami, rôzne obsahovo zamerané sme realizovali výchovno- vzdelávaciu činnosť,
- uľahčili sme deťom adaptáciu na materskú školu splnením predadaptačného a adaptačného programu,
- naplnili sme potrebu sociálneho kontaktu detí s rovesníkmi,
- vytvorili sme základy vzťahu k prírode, podnietili sme u deti pocity zodpovednosti za životné prostredie, využívali sme jedinečnosť prostredia našej materskej školy, dediny a okolia,
- vytvárali sme základy návykov súvisiacich so zdravým životným štýlom,
- vytvorili sme optimálne podmienky pre získavanie základov vedomostí s dopravnej výchovy (dopravné ihrisko)
- rozvíjali sme kladný vzťah a úctu k ľudovým tradíciam nášho regiónu primeraným, kreatínym spôsobom,
- umožnili sme deťom rozvíjať poznávacie procesy cez praktické činnosti, viedli sme ich k slobodnej voľbe činnosti s možnosťou prejaviť svoju zvedavosť, orginalitu a kreativitu,
- zvyšovali sme úroveň prípravenosti detí na primárne vzdelávanie v základnej škole,
- dohovor o právach dieťaťa sme plnili vhodnou, prijateľnou formou, prostredníctvom jednoduchých pravidiel správania sa ako aj cez rozprávka a rozprávkopvé príbehy,
- detský organizmus sme posilňovali aj otužovaním slnkom, vzduchom a pravidelným pobytom vonku,
- prezentovali sme materskú školu na verejnosti (kultúrnym programom), aj na stránke školy,
- realizovali sme aktivity aj podľa požiadavviek rodičov,
- plnili sme vlastné interné projekty – „Bezpečne na ceste“, „Skalka“,
- rešpektovali sme rozdielne výchovno – vzdelávacie potreby detí a ich momentálne osobné dispozície vzhľadom na rozvojové možnosti a schopnosti detí,
- sústredili sme sa na kvalitu riadenia a kvalitu výchovno –vzdelávacieho procesu, na analýzu výchovno-vzdelávacích výsledkov, a práce zamestnancov, na plánovanie, kontrolu a objektívne hodnotenie s dôrazom na medziľudské vzťahy,
Oblasti, v ktorých sú rezervy (slabé stránky):
- chýba interaktívna tabuľa v triede „Lienky“a k nej vzdelávacie programy,
- naďalej pokračovať vo vzdelávaní pedagogických zamestnancov,
Údaje o aktivitách a prezentácii materskej školy na verejnosti:!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesiac:
Aktivita:
Organizácia:
September
-Prvé dni v MŠ
-Výstava jesenných plodov
-Skalka – starostlivosť (bylinková)
-MŠ –adaptačný program
-Spolupráca MŠ a rodiny
-Spolupráca s inými MŠ
-MŠ
Október
-Tekvicové strašidielka
-Oberačka
-Jesenné potulky prírodou
-Spolupráca MŠ a rodiny
-MŠ
-MŠ
November
- Šarkaniáda
-Týždeň ovocia a zeleniny-
-MŠ
-MŠ
December
-Mikuláš –čakáme Ťa všetci
-Adventné tvorivé dielne
-Pod vianočnou hviezdou“–vystúpenie detí
-Spolupráca MŠ a ZŠ
-Spolupráca MŠ a ZŠ
-MŠ
Január
-Najkrajšia snehová vločka – „súťaž“
- Spolupráca MŠ a rodiny
Február
-Karneval –naj maska
-Záhradka ako dlaň -predklíčovanie
-Spolupráca MŠ a rodiny
-MŠ
Marec
-Moja kniha
-Lienky v krajine rozprávok
-Jar rozsieva kvety
-MŠ
Apríl
-Život bez odpadu
-Rastliny
-Mláďatká
MŠ
Máj
-Máj, máj, máj“
-Deň rodiny
-Kde sú „Lienky doma“
-MŠ
Jún
-Prevádzka MŠ otvorená –jún
-Deň deti –Športový deň
-Rozlúčka s MŠ – už budeme prváci
-MŠ
-Spolupráca MŠ a rodiny
Júl
-„Letná škôlka“-prevádzka MŠ bola otvorená
-MŠ
Analýza výchovno-vzdelávacích výsledkov dosiahnutých v školskom roku 2022/2023
Výchovno – vzdelávacia činnosť materskej školy:
Výkonové štandardy Štátneho vzdelávacieho programu, ktoré boli spracované v Školskom vzdelávacom programe pod názvom Deti a svet a ciele plánu práce školy, boli realizované a splnené v požadovanom rozsahu. Učiteľky v obidvoch triedach realizovali vzdelávacie a iné aktivity hravou formou a to v skupinách aj individuálne so zameraním na osobnostný rozvoj, prebúdzanie a rozvíjanie schopností a vedomostí detí. Výchovno – vzdelávacia činnosť bola plánovaná z učebných osnov - týždenne v plánoch VVČ pre každú triedu, metódy, formy a prostriedky boli volené s prihliadnutím na vývinové, individuálne, rozvojové úrovne a osobitosti detí. Využívali sme inovačné metódy, prostriedky hodnotenia detí aj sebahodnotenia. Vo výchovno-vzdelávacom procese prevládala skupinová práca, ktorá bola dopĺňaná frontálnymi činnosťami a uplatňovali sme aj individuálny prístup a prácu v dvojiciach. Analýza výchovno –vzdelávacích výsledkov bola spracovaná na základe a analýz v obidvoch triedach.
Analýza výchovno – vzdelávacích výsledkov – trieda „Lienky“:
Aj v školskom roku 2022/2023 sme pracovali podľa Školského vzdelávacieho programu „Deti a svet“ (ďalej ŠkVP), ktorý je základným a záväzným dokumentom školy, vypracovaný v súlade so Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. Medzi hlavné priority ŠkVP patrí ochrana prírody, základy bezpečného správania sa na ceste, dostatok pohybovej aktivity a formovanie zdravého životného štýlu a zachovávanie ľudových tradícii. Podrobné úlohy a praktická činnosť sú rozpracované v týždenných plánoch výchovno-vzdelávacej činnosti. Hlavnou metódou pri práci s deťmi je hra a zážitkové učenie. Výkonové štandardy sme plnili v jednotlivých vzdelávacích oblastiach:
2-3-4 ročné deti
Vzdelávacia oblasť: Jazyk a komunikácia
Zahŕňala podstatnú časť výchovno-vzdelávacích aktivít, prelínala sa v každej oblasti a podoblasti. Vytvárali sme podmienky pre prirodzený kultivovaný jazykový prejav detí a preferovali sme hlavne zážitkové učenie. Denne sme poskytovali deťom dostatok rečového prejavu. Dôraz sme kládli na správnu výslovnosť a artikuláciu hlások, učili sa poznávať a reagovať na neverbálne signály, gestá a mimiku, vyjadriť svoje potreby a želania. Na rozvoj grafomotorických predpokladov písania sme využívali kresliaci materiál a pracovné listy, kde sme viedli deti k správnemu držaniu grafického materiálu a dbali na správne sedenie a držanie tela.
Rezervy:
- väčšina detí mala nesprávnu a nezrozumiteľnú výslovnosť niektorých hlások, návštevu logopéda rodičia odkladajú na poslednú chvíľu, spravidla posledný rok pred nástupom do základnej školy, nerešpektujú pokyny triednej učiteľky ohľadom potreby navštevovať logopéda, a tak pomôcť ich dieťaťu s nápravou reči,
- nezrozumiteľný, tichý prejav (u jedincov),
- porušovanie základných pravidiel dialógu – nerešpektovanie hovoriaceho, skákanie do reči, nadmerná hlasitosť prejavu (u niektorých jedincov),
- nesprávne držanie ceruzky pri kreslení grafomotorických prvkov a pri grafomotorických cvičeniach prevláda slabý tlak na grafický materiál (u jedincov).
Vzdelávacia oblasť: Matematika a práca s informáciami
Túto oblasť sme deťom približovali prostredníctvom konkrétnych vecí a činností, s ktorými mali už isté skúsenosti. Matematické úlohy deti riešili primerane veku . Deti si utvárali základné predstavy o veľkosti, tvare, o množstve predmetov a ich umiestnení v priestore. Pozorovaním, skúmaním a experimentovaním s učebnými matematickými pomôckami, hračkami, predmetmi, získali základy logického myslenia. Prejavovali spontánny záujem o určovanie počtu a počítanie. Väčšina detí zvládla určovanie počtu v obore do 6. Zrakovým odhadom dokázali zistiť počet predmetov v skupine a riešiť rôzne úlohy súvisiace s počtom 1-6. Deti spoznávali plošné geometrické tvary, určovali ich veľkosť, dĺžku meraním, chápali a správne používali stupňovanie prídavných mien napr. malý-veľký, dlhý-krátky. Zo skupiny objektov správne vyberali - triedili predmety na základe určenej vlastnosti. V podoblasti práca s informáciami využívali digitálne pomôcky a hračky, ktoré má naša materská škola k dispozícii napr. BEE BOT, interaktívna tabuľa.
Rezervy:
- ťažkosti s určovaním základných farieb čo sa prejavilo pri triedení predmetov (u jedincov)
- nepoznali geometrické tvary, nedokázali ich správne pomenovať.(kruh, štvorec, trojuholník)
- nerozumeli pojmom je to pravda – nie je to pravda
- pravo-ľavá orientácia je vyvinutá len u málo detí
- problém s nedostatočným pochopením inštrukcií pri činnostiach (u jedincov)
Vzdelávacia oblasť: Človek a príroda
V uvedenej oblasti boli realizované aktivity čo najviac v prírodnom prostredí, aby mali deti
možnosť vnímať prejavy počasia, javy s ním súvisiace a ich vplyv na okolie, čím sa rozvíjala u detí prírodovedná gramotnosť. Väčšina detí vedela objavovať a hľadať súvislosti medzi skúsenosťami a poznatkami v jednotlivých edukačných témach. Nadobúdali informácie formou hry, aktívneho zážitkového učenia sa, experimentovania, bádania, skúmania.. Rozšírili si poznatky o zvieratách žijúcich v lese, na dvore, vo vode a v jej blízkosti, o hmyze, vtákoch, exotických zvieratách. Získané skúsenosti využívali pri rozhovoroch, prezeraní encyklopédií, počúvaní príbehov, zostavovaní puzzle, riešení úloh v pracovných zošitoch, v hre. Priamym pozorovaním získali poznatky so starostlivosťou o rastliny, podmienkach ich rastu. Prejavovali veľký záujem o pokusy, mali možnosť osvojiť si predstavu o mnohých prírodných javoch a dejoch v súvislosti s fyzikálnymi zákonitosťami Zeme, striedaním ročných období a vplyvom počasia. Deti si rozšírili vedomosti o základnej anatómii ľudského tela a v encyklopédiách vedeli vyhľadať a pomenovať niektoré dôležité vnútorné orgány - srdce, pľúca, mozog. Poznali ich význam pre život človeka.
Rezervy:
- nedostatok ohľaduplnosti voči prírode napr. trhanie kvetov, listov.
- nevedeli odlíšiť živé a neživé súčastí prírody
Vzdelávacia oblasť: Človek a spoločnosť
V tejto oblasti sme viedli deti k základnej orientácii v blízkom okolí MŠ a o orientáciu v časových, priestorových, sociálnych a medziľudských vzťahoch. Orientovali sme sa na poznávanie spoločenského prostredia a na prosociálnu výchovu. Väčšina detí dokázala samostatne nadviazať kontakt s rovesníkmi aj s dospelými. Formovanie vzťahov a postojov medzi deťmi pri hre boli usmerňované stanovením triednych pravidiel, ktoré boli zobrazené v grafickej podobe. V podoblastiach geografia okolia, história okolia, národné povedomie získali informácie o okolitej krajine, prírodnom prostredí, povedomie o našej vlasti, historických pamiatkach, tradíciách a folklóre. Deti spoznávali svoj región, jeho krásy a tradičnú regionálnu kultúru cez hry, piesne, ilustrácie.
Rezervy:
- mali problém v rozlišovaní časových vzťahov včera, dnes a zajtra.
- nevedeli nenásilne riešiť konflikt
- nedodržiavali zásady prosociálneho správania, nesprávali sa k sebe navzájom ohľaduplne, často žalovali na kamaráta (u jednotlivcov)
Vzdelávacia oblasť: Človek a svet práce
Oblasť, ktorá u detí rozvíjala nielen praktické zručnosti a jemnú motoriku, ale aj kognitívne spôsobilosti. Deti sa učili spoznávať a skúmali vlastnosti predmetov, triedili ich podľa materiálov z ktorých sú vyrobené, zamýšľali sa nad možnosťou ich použitia, recyklovania – triedenia odpadu. Na rozvoj konštrukčných zručností sme využívali konštruktívne hry s legom. Zadávali sme deťom jednoduché konštrukčné úlohy s jednoduchými technickými problémami. Veľmi rady pracovali s papierom, plastelínou a rôznymi materiálmi.
Rezervy:
- nezvládali prácu podľa jednoduchého kresleného postupu (u jednotlivcov)
Vzdelávacia oblasť: Umenie a kultúra
Hudobná výchova
Zamerali sme sa na vokálne, rytmické a inštrumentálne činnosti. Spevu ľudových a umelých detských piesní sme sa každodenne venovali, tým si deti rozšírili detský hlasový rozsah, rozvíjali základné spevácke schopnosti a zručnosti. V podoblasti rytmické činnosti deti rady rytmizovali, vytvárali jednoduché rytmické sprievody k riekankám a piesňam, využívali rytmické nástroje Orffovho inštrumentára. Všetky deti sa zapájali do hudobno-pohybových aktivít, najviac sa im páčili hudobno-pohybové hry so spevom.
Rezervy:
- je potrebné venovať pozornosť správnemu dýchaniu pri speve
- zlá intonácia pri speve (u jedincov)
Výtvarná výchova
Prostredníctvom hravých výtvarných činnosti s materiálmi a nástrojmi vyjadrovali svoje predstavy, rozvíjali si tvorivosť a fantáziu, získavali a rozvíjali si elementárne výtvarne schopnosti, zručnosti a návyky.
V oblasti výtvarnej výchovy sa deti zdokonalili vo výtvarných technikách, v správnom držaní kresliaceho nástroja, v práci s farbou- miešaní farieb. Spoznávali základné a zmiešané farby a techniku práce s nimi. Svoj výtvarný prejav verbálne komentovali. Zdokonaľovali sa v lepení a pokúšali sa aj strihať.
Rezervy:
- nesprávne držanie kresliaceho materiálu a štetca
Vzdelávacia oblasť: Zdravie a pohyb
Deti prejavovali radosť z pohybu, snažili sa napodobniť správnu techniku pohybov pri každodenných motivovaných zdravotných cvičeniach a pohybových hrách. Zdokonaľovali sa v základnej lokomócii pohybov a ich pohybové schopnosti a zručnosti boli na primeranej úrovni. Sebaobslužné činnosti, stravovacie návyky detí sú na vekuprimeranej úrovni. Pobyt vonku sa uskutočňoval pravidelne , deti sa otužovali krátkymi a dlhšími prechádzkami po okolí MŠ a v prírode.
Rezervy:
- badateľne zlá koordinácia pohybov hlavne pri behu
Analýza výchovno- vzdelávacej činnosti - Trieda „Včielky“
Táto analýza je vypracovaná v súlade s obsahom a cieľmi Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie.
Výchovno-vzdelávacia činnosť v triede 5-6 ročných detí bola realizovaná formou hier, v ktorých bola podporovaná aktivita dieťaťa, jeho sebarealizácia a sebaprezentácia. Stimulovali sme emocionálny, sociálny i morálny vývin detí, ako aj vzájomný rešpekt detí voči sebe a okoliu. K edukačnému procesu sme pristupovali hravou formou, rozmanitými činnosťami a stratégiami práce, ktorými sme efektívne vytvárali pozitívnu klímu v triede približujúcu sa rodinnému prostrediu. Aktivity s deťmi boli realizované v prospech ich osobnostného rozvoja s uplatnením zážitkového učenia.
Vzdelávacia oblasť: Jazyk a komunikácia
Osvojené kompetencie:
- Všeobecne pri hrách a iných činnostiach nadväzovali primeraný a intenzívny rečový prejav s ostatnými deťmi aj učiteľkou
- Vedeli odpovedať na otázky primerane rozvitými vetami. S pomocou učiteľky zvládali v rečovom prejave správne používať aj adekvátne synonymá a netypické slová.
- Uvedomovali si rozdielnosť komunikácie s rovesníkmi a učiteľkou
- Pri komunikácii udržiavali primeraný očný kontakt a vyjadrovali sa bez výraznejších zábran.
- Väčšina ovládala dobrú výslovnosť hlások a hláskových skupín a primerane rýchle rečové tempo
- Jednotlivci mali veľmi pozitívny vzťah ku knihám (správne a radi ich prezerali)
- Na základe toho vedeli identifikovať a mnohí aj napísať písmená abecedy/ svoje meno
- Vedeli slová rozčleniť na slabiky i určiť v nich začiatočnú hlásku
- Poznali a s pomocou učiteľky reprodukovali rôzne básne a jazykolamy
- Osvojili si nové, dovtedy neznáme slová a vedeli jednoducho vysvetliť ich význam
- Veku primerane ovládali štruktúru rozprávok a príbehov a vedeli určiť, kto je kladný/ záporný/ hlavný hrdina a prečo.
- Pri grafomotorických činnostiach uplatňovali (niektorí po upozornení) správne sedenie a vzdialenosť od podložky, aj keď počas roka mali možnosť kresliť vo viacerých pozíciách – stoj, sed, ľah
Rezervy:
- Hlučná komunikácia medzi deťmi, prekrikovanie sa počas EA
- Drobné odchýlky v správnej výslovnosti hlások R, L, S a dyslália
- Jednotlivci mali slabú slovnú zásobu i nadmerné používanie nárečových slov Problém s aktívnym počúvaním s porozumením a celkovou schopnosťou zotrvať v činnosti primerane dlhý čas(trpezlivosť)
- Niektorí nedodržiavali a napriek upozorneniam nerešpektovali pravidlá vedenia dialógu.
- Jednotlivci mali veľmi nízku úroveň prevedenia i základných grafomotorických prvkov, prevládal nesprávny úchop grafického materiálu a tvrdá stopa
- Mnohí stále nedokázali veku primerane reprodukovať prečítaný text, či určiť postupnosť obrázkov v jednoduchom príbehu
- Väčšina rezerv sa týka najmä detí zo sociálne znevýhodneného prostredia
Odporúčania:
- Poskytovať správny rečový vzor dospelého v primeranej komunikácii, aktívne podnecovať deti počas pobytu v materskej škole k prezentácii svojich poznatkov
- Viac využívať IKT počas edukačného procesu
- Rešpektovať, počúvať toho, kto rozpráva
- Prekonávať hlučný rečový prejav detí zaraďovaním rôznych hier, jazykových cvičení
- Diagnostikovať poruchy rečí a učenia, odporúčať rodičom spoluprácu s logopédom- prípadne iným špecialistom
- Využívať jednoduché maľované čítanie a tvorivú dramatizáciu na rozvoj slovnej zásoby
- Vytvárať viac priestoru na osvojovanie si grafomotorických zručností- individuálny prístup
- Podporovať záujem deti o knihu (manipuláciu s ňou, čítanie ilustrácii a pod) zväčšením centra gramotnosti v triede
- Dávať deťom viac priestoru k vyjadreniu názoru bez obáv a kritiky
- Zvyšovať u učiteľov všeobecný prehľad o detskej literatúre
- Častejšie využívať krátke básne a bábky k spestreniu edukačného procesu a k cielenému odstráneniu jazykových rezerv
Vzdelávacia oblasť: Matematika a práca s informáciami
Osvojené kompetencie:
- Až na jednotlivcov vedeli vymenovať veku primeraný číselný rad, aj keď pokračovanie od náhodného čísla ešte nemali zvládnuté s istotou
- Vedeli správne určovať počty predmetov s skupinách a až na malé odchýlky zvládli jednoduché matematické operácie a určovanie viac/menej/rovnako.
- Správne triedili a separovali predmety podľa určených kritérií
- Mnohí so záujmom a relatívne rýchlo skladali útvary do reálnej podoby (puzzle)
- Väčšina detí malo istotu v správnom pomenovaní a určovaní geometrických tvarov
- Rozumeli pojmu čiara a relatívne správne ju využívali pri riešení jednoduchých bludísk a spájaní obrázkov
- Deti sa relatívne dobre orientovali v trojrozmernom priestore a rozumeli pojmom ako
„ hore, dole, v, na, vzadu, pod, pred, medzi...“
- Až na výnimky rozumeli pokynom pri zostavovaní priestorových či plošných objektov
- Jednotlivci dobre zvládali veku primerané úlohy vyžadujúce logické riešenia
- Relatívne adekvátne chápali a orientovali sa v časových vzťahoch
Rezervy:
- Pri veľkostnom porovnávaní objektov potrebovali pomoc pri správnom stupňovaní a používaní adekvátnych prídavných mien
- Jednotlivci nedokázali nájsť vytvorenú postupnosť objektov a pokračovať v nej
- Nedostatočne ovládali programovanie digitálnych pomôcok
Odporúčania:
- Viac pracovať a aktívne využívať digitálne technológie
- Častejšie využívať „slovný diktát“ ako nástroj upevňovania základných matematických kompetencií
- Rozširovať digitálne pomôcky pre podnetné a efektívne zdokonaľovanie edukácie
- Jednoduchými cvičeniami a hrami upevňovať pomenovávanie geometrických tvarov
- Podporovať u detí samostatné, logické riešenie úloh
Vzdelávacia oblasť: Človek a príroda
Osvojené kompetencie:
- Deti v celku chápali jednoduchý rozdiel medzi živými a neživými prírodnými reáliami. S pomocou učiteľky ich zvládli opisovať resp. objaviť spoločnú či chýbajúcu vlastnosť, rozlišovať rastlinnú a živočíšnu ríšu
- Mali základnú predstavu o úžitku rastlín a živočíchov pre človeka
- Vzhľadom na časté uplatňovanie zážitkového učenia chápali na elementárnej úrovni rovnováhu a prirodzené cykly v prírode a tým aj potreby a podmienky pre život
- Mali dostatočný prehľad o zvieracej i rastlinnej ríši v okolí
- Vedeli základne opísať ľudské telo a popísať jednoduchý princíp jeho fungovania
- Uvedomovali si význam vody, vzduchu, pôdy, prírodných javov a primerane veku vedeli uplatňovať (až na výnimky) ekologické správanie sa.
- Chápali a vedeli jednoducho opísať Zem ako planétu, na ktorej žijeme a ako súčasť vesmíru- striedanie ročných období, dní a nocí a pod.
Rezervy:
- Niektoré deti nemali primerane osvojené pomenovania rastlín, živočíchov či húb
- Jednotlivci nevedeli triediť živočíchy podľa prostredia v ktorom žijú
- Deti často prijímali jednotlivé poznatky pasívne, neprejavili dostatočnú túžbu po spoznaní príčin a dôsledkov
- Prevládala spôsobilosť okolie vnímať nie aktívne pozorovať
Odporúčania:
- Upevňovať u detí pozitívny vzťah k ochrane a zachovaniu prírody- hlavne znižovanie uhlíkovej stopy
- Prehlbovať túžbu objavovať a skúmať vzťahy a zákonitosti v nej
- Naďalej vytvárať priaznivé a atraktívne podmienky pre zážitkové učenie detí
Vzdelávacia oblasť: Človek a spoločnosť
Osvojené kompetencie:
- Poznali svoje meno i meno kamarátov a personálu školy
- Vedeli sa veku primerane predstaviť a nadviazať kontakt s okolím
- Základne sa orientovali v časových vzťahoch a im prislúchajúcim činnostiam
- Deti veľmi obľubovali a aktívne sa zapájali do rôznych edukačných hier imitujúcich reálne spoločenské situácie
- Cez kultúrne vystúpenia a krátke besiedky realizované pre širšiu verejnosť nadobudli primerané sebavedomie a správne sociálne návyky
- Až na jednotlivcov poznali základné princípy dopravy a situácií z nich vyplývajúce
- Na elementárnej úrovni poznali geografiu okolia
- Chápali rodinu ako základný prvok spoločnosti, dôležitosť jej členov a uvedomovali si že rodina poskytuje podmienky pre zdravý a pozitívny vývoj
- Mali dostatočnú úroveň národného povedomia, patriotizmu a kultúrneho dedičstva regiónu
Rezervy:
- Mnohí dostatočne neovládali svoju impulzívnosť a nerešpektovali základné prosociálne vzťahy a prejavy
- Niektorí nezvládali vlastné negatívne emócie a neprejavovali empatiu k negatívnym emóciám iných
- Jednotlivci nemali dostatočnú schopnosť porozumieť širším časovým súvislostiam
Odporúčania:
- Prehlbovať rešpektovanie pravidiel i detí navzájom
- Vhodne motivovať deti k aktívnemu zlepšovaniu sociálnej klímy vo svojom okolí
- Naďalej dbať na uplatňovanie pozdravu, poďakovania či iných žiadúcich a očakávaných sociálnych prejavov
- Upevňovať vôľové vlastnosti pri reakciách a hre ako takej
- Podporovať empatické postoje voči ostatným
- Celkovo utužovať pozitívne prosociálne správanie
- Vštepovať deťom lásku a pozitívny postoj k vlasti, kultúre a histórii okolia
- Užšie spolupracovať s ďalšími odbornými poradenstvami- napr. školským psychológom
- Nachádzať nové motivačné prostriedky k učeniu a precvičovať zapájanie vôľových vlastností a zodpovednosti k činnostiam a povinnostiam
Vzdelávacia oblasť: Človek a svet práce
Osvojené kompetencie:
- Mali pomerne dobrý prehľad o mnohých, zväčša prírodných materiáloch a ich vlastnostiach
- Veľmi radi konštruovali a vytvárali trojrozmerné objekty (najmä zo stavebníc), ktoré vedeli pomenovať a fantázijne prispôsobovať
- Deti boli pomerne úspešné pri práci s drobným materiálom a činnostiach vyžadujúcich jemnú motoriku
- Primerane ovládali zjednodušené technológie výroby
- S pomocou učiteľky vedeli identifikovať základné suroviny pre výrobu bežných výrobkov
- Dobre pomenovávali a na elementárnej úrovni poznali pracovnú náplň mnohých povolaní, ktoré radi v hrách imitovali
Rezervy:
- Mnohí sa ešte nedostatočne orientovali v primeraných kreslených postupoch a návrhoch výroby
- Až na jednotlivcov deti dostatočne samostatne nevedeli hľadať riešenia vzniknutých neočakávaných problémov
Odporúčania:
- Vytvárať lepšie podmienky pre prácu s pracovnými nástrojmi
- Rozvíjať jemnú motoriku ako základ získavania zručností a schopností
- Viac pracovať podľa kreslených pracovných postupov
- Viesť deti k samostatnejšiemu riešeniu vzniknutých problémov
- Naďalej hlbšie spoznávať a podľa možností aj aktívne vyskúšať mnohé ,aj netradičné, ľudové remeslá
- Upevňovať u detí všeobecne pozitívny postoj k práci a pracovným činnostiam
- Uplatňovať ešte viac zážitkového učenia v tejto oblasti
Vzdelávacia oblasť: Umenie a kultúra
Osvojené kompetencie:
- Deti poznali primerané množstvo detských piesní a hudobno- pohybových hier
- Obľubovali hudobné a výtvarné chvíľky i cielené aktivity v MŠ
- Až na jednotlivcov ovládali pri speve primerane správne dýchanie
- Aktívne sa oboznámili s mnohými výtvarnými technikami určenými pre túto vekovú kategóriu
- Až na výnimky s pomocou učiteľky zvládli veku primerane manipuláciu a tvorivú činnosť s vybranými kresliarskymi nástrojmi
- Často a radi modelovali a vytvárali plošné aj trojrozmerné objekty, ktoré zvládali opísať a pomenovať
- Hravo experimentovali s farbami a mali základnú predstavu o miešaní farieb
Rezervy:
- Mnohé deti nemali dostatočné rytmické cítenie a preto pri rytmických sprievodoch k piesňam museli byť často organizované a usmerňované učiteľkou
- Adekvátne neovládali intenzitu hlasového prejavu pri speváckych činnostiach
- Väčšina detí dostatočne nerozlišovali a neidentifikovali riekanku a pieseň
- Nevedeli dostatočne spolupracovať pri hudobných činnostiach
- Celkovo mnohí nezvládali rešpektovať pravidlá pri hudobno -pohybových hrách
- Jednotlivci neovládali na dostatočnej úrovni prácu s nožnicami a techniku lepenia pri výtvarných činnostiach
- Väčšina detí nedostatočne zvládali kresliť veku primerane ľudskú či zvieraciu postavu. Celkový výtvarný prejav bol u mnohých detí chudobný až značne podpriemerný
Odporúčania:
- Rozširovať repertoár piesní, riekaniek a vyčítaniek
- Odbúravať celkový ostych a obavy pred umeleckou prezentáciou svojich pocitov
- Viac využívať a spestrovať denné činnosti detskými hudobnými nástrojmi a detskými pesničkami
- Oboznamovať deti aj s netypickými hudobnými nástrojmi a ich zvukom
- Podporovať hudobnú dramatiku
- Naďalej viesť deti a podporovať intonačne čistý, dychovo disciplinovaný, rytmicky správny, artikulačne a výrazovo zvládnutý hudobný prejav
- Využívať a oboznamovať deti s netradičnými výtvarnými technikami
- Rozvíjať schopnosť „čítať“ umelecké diela
- Naďalej vytvárať podmienky pre aktívne získavanie celkových výtvarných zručností a uplatňovať individuálny prístup
Vzdelávacia oblasť: Zdravie a pohyb
Osvojené kompetencie:
- S niektorými výnimkami mali všeobecne dobre rozvinutú hrubú motoriku a veľmi pozitívny vzťah k pohybovým a súťažným činnostiam
- Postupom času mali dostatočnú úroveň a veku primerane zvládali hygienické a sebaobslužné činnosti
- Manipulovali s rôznymi druhmi náčinia
- Vedeli zhodnotiť či porovnať rôzne druhy potravín a poznali ich vplyv na zdravie
- Poznali vybrané pohybové hry a rešpektovali ich pravidlá
- Cez spoluprácu so ZUŠ Bačkov nadobúdali deti ešte pestrejšie možnosti tanečného a pohybového vyžitia
Rezervy:
- Mnohé deti mali problém so správnym prevedením cvikov a bezpečnej orientácii v priestore
- Celková úroveň pohybovej zdatnosti, vytrvalosti a ladnosti pri pohybe nenapredovala v potrebnej miere
- U jednotlivcov boli viditeľné odchýlky v správnej technike chôdze a behu
Odporúčania:
- Častejšie využívať telovýchovné chvíľky ako psychohygienickú prestávku vo výchovno- vzdelávacom procese
- Umožňovať deťom čo najviac fyzických aktivít a pohybových zmien počas pobytu v MŠ
- Odbúravať strach a neistotu v mnohých pohybových polohách a aktivitách
- Naďalej a častejšie zaraďovať cvičenia na podporu správneho držania tela a precvičovanie klenby nohy
- Vytvoriť podnetné prostredie a nové možnosti pre zdravie a pohybový rozvoj
- Upevňovať u detí vytrvalosť a športové hodnoty
Predkladaná správa vyjadruje to čo sa nám vo výchovno – vzdelávacom procese podarilo dosiahnúť aj vďaka spolupráci s rodinou, ZŠ, OÚ. Podujatia a aktivity realizované pre rodičov a verejnosť, posilnili vzájomné zťahy a dôveru voči materskej škole a jej zamestnancom. Naďalej ostáva našom ambíciou stať sa otvorenou, modernou materskou školou.
Záver:
Predkladaná správa VVČ za uplynulý školský rok 2022/2023 poukazuje na dosahovanie dobrých výsledkov, ktoré smerujú k rozvoju a skvalitňovaniu predprimárneho vzdelávania. Materská škola pokračovala vo vzdelávaní detí a aj pedagogických zamestnancov.Nadobudnuté spôsobilosti v rámci odborného vzdelávania pedagogických zamestnancov a implementácie IKT, boli zúročené a využívané.
Vo výchovno – vzdelávacom procese,boli podujatia a aktivity MŠ aj naďalej realizované za dodržania všetkých predpisov a nariadení a to len povolené a len v priestoroch materskej školy.