• Dokumenty školy

        • Školský učebný plán

          RÁMCOVÝ UČEBNÝ PLÁN -  pre ZŠ s vyučovacím  jazykom  slovenským šk. rok 2023/2024

          Poznámky

          1. Rozdelenie tried na skupiny a zriaďovanie skupín sa uskutočňuje spravidla podľa priestorových, personálnych a finančných podmienok školy, podľa charakteru činnosti žiakov, podľa náročnosti predmetu s ohľadom na požiadavky ochrany zdravia a bezpečnosti práce. Vo vyučovacích predmetoch vzdelávacej oblasti Človek a príroda sa rozdelenie žiakov odporúča pri tých témach, kde sa vyžaduje nadobúdanie a overovanie praktických zručností žiakov.
          2. Vo vyučovacom predmete technika riaditeľ školy zohľadní personálno-odborné a materiálno-technické podmienky školy tak, aby v každom ročníku boli zastúpené témy tematických celkov Technika a Ekonomika domácnosti.
          3. Voliteľné (disponibilné) hodiny použije škola na dotvorenie školského vzdelávacieho programu. Voliteľné (disponibilné) hodiny je možné využiť na: Vyučovacie predmety, ktoré rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu.
            1. Vyučovacie predmety, ktoré si škola sama zvolí a sama si pripraví ich obsah, vrátane predmetov vytvárajúcich profiláciu školy a experimentálne overených inovačných programov zavedených do vyučovacej praxe.
            2. Vyučovacie predmety, ktorých obsah je doplnením vyučovacieho predmetu pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí nemôžu napredovať v rámci bežných vyučovacích hodín a ktorí postupujú podľa individuálnych výchovno-vzdelávacích programov.
            3. Špecifické vyučovacie predmety pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          4. Ak má škola vhodné podmienky na vyučovanie predmetu telesná a športová výchova, využije voliteľné (disponibilné) hodiny v primárnom vzdelávaní na posilnenie uvedeného predmetu.
          5. V primárnom vzdelávaní sa podľa výberu žiaka a možností školy v predmete prvý cudzí jazyk vyučujú tieto cudzie jazyky: anglický jazyk, francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk.  Škola je povinná z rámca voliteľných hodín ponúknuť žiakom 7.- 9. ročníka ako druhý cudzí jazyk jeden z jazykov: anglický jazyk, francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk podľa možností školy a záujmu žiakov, najmenej 2 vyučovacie hodiny týždenne; a ak si žiak nevybral anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v 7. - 9. ročníku vybrať ako druhý cudzí jazyk, a to najmenej 2 vyučovacie hodiny týždenne, ktoré mu je škola povinná z rámca voliteľných hodín zabezpečiť.
          6. Rozdelenie hodinových dotácií do ročníkov je v kompetencii školy. Rozdelenie uvedené v tabuľke rámcového učebného plánu je iba odporúčaním. Celkový počet vyučovacích hodín jednotlivých vyučovacích predmetov za stupeň vzdelávania musí zostať zachovaný. Rozdelenie vzdelávacích štandardov v učebných osnovách školského vzdelávacieho programu zodpovedá rozdeleniu hodín učebnom pláne školy. Škola pri tvorbe učebného plánu dodržiava zásadu vekuprimeranosti.
          7. Pri prestupe žiaka prijímajúca škola v prípade zistených odlišností zohľadní žiakovi ich kompenzáciu spravidla v priebehu jedného školského roka.
          8. Športové triedy majú navýšenú hodinovú dotáciu vo všetkých ročníkoch o 3 hodiny na predmet športová príprava.
          9. Škola môže po prerokovaní v rade školy v školskom vzdelávacom programe stanoviť vyšší celkový počet hodín, najviac však na 114 hodín na 1.stupni a na 173 na 2. stupni. Ak sa škola rozhodne zvýšiť počet hodín, tieto sú financované z vlastných zdrojov.
          10. Podľa tohto rámcového učebného plánu sa vzdelávajú aj žiaci so zdravotným znevýhodnením, ktorí sú v triede začlenení v rámci školskej integrácie, a to s uplatnením špecifík podľa bodu 7.1. Výchova a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením. ŠVP.
          11. Škola si môže vybrať v primárnom vzdelávaní rámcový učebný plán so 7 alebo s 9 hodinovou časovou dotáciou na vyučovanie predmetu jazyk národnostnej menšiny a literatúra. V prípade výberu deväťhodinovej časovej dotácie škola musí sa dodržať obsahové a výkonové štandardy vyučovacieho predmetu výtvarná výchova (1. a 2. ročník).
          12. Rámcový učebný plán vymedzuje týždenný počet vyučovacích hodín. Jedna vyučovacia hodina má podľa tohto plánu 45 minút. Škola si môže zvoliť vlastnú organizáciu vyučovania, pričom musí byť zachovaná minimálna celková časová dotácia, ktorá je pri časovej dotácii jedna hodina týždenne 33 hodín ročne. 

          Disponibilné hodiny

          9.  roč. Informatika /+ 1 hod. týždenne/  Učebné osnovy nového predmetu sú uvedené v prílohe 2

          2.- 4. a 7. roč.. Slovenský jazyk a literatúra / +1 hod. týždenne/ Učebné osnovy sú totožné so   vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. Táto disponibilná hodina vo všetkých  uvedených ročníkoch sa použije na zmenu kvality výkonu:

          • 0,5 hodina v jazykovej zložke – oblasť  produktívnych komunikačných jazykových činností a stratégií, najmä rozvoj tvorby jazykových prejavov – kompetencia: písanie
          • 0,5 hodina v literárnej zložke – oblasť kompetencií
          • nahlas a plynule čítať umelecký alebo náučný text
          • analyzovať umelecký text po štylisticko-lexikálnej a kompozičnej stránke a učiť funkciu jednotlivých prvkov pre celkové vyznenie diela.

          5. - 9. roč. Ruský jazyk /+ 2 hod. týždenne /Učebné osnovy predmetu sú uvedené v prílohe 2.

          1. -2. roč. Anglický jazyk /+1 hod. týždenne/ Učebné osnovy predmetu sú uvedené v prílohe 2.

          5. roč. Dejepis / +1hod. týždenne/ Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. V rámci posilnenej časovej dotácie  bude disponibilná   hodina      využitá   na   zmenu kvality výkonu v oblasti  rozvoja  výkonových a obsahových štandardov žiakov v tematickom   celku Človek v premenách času a priestoru a v tematickom celku Človek a komunikácia. V zmene kvalite výkonov sa upevnia špecifické výkony: 

          • žiak vie pracovať so školskými historickými prameňmi, ktoré približujú danú tematiku,
          • žiak  vie zostaviť obrazový materiál o pohybe ľudí v minulosti a prítomnosti.


          6. roč. Geografia / +1hod. týždenne/ Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. V rámci posilnenej časovej dotácie  bude disponibilná   hodina      využitá   na   zmenu kvality výkonu v oblasti  rozvoja  výkonových a obsahových štandardov žiakov

          6.roč.: v tematickom  celku :

          2. Afrika  

          • Poloha a pobrežie /+1
          • Povrch /+1
          • Podnebie /+1
          • Vodstvo /+1
          • Rastlinstvo a živočíšstvo /+1
          • Obyvateľstvo a sídla /+1
          • Hospodárstvo /+1
          • Severná Afrika /+1
          • Stredná Afrika /+1
          • Južná Afrika /+1

          3. Ázia

          • Poloha a pobrežie /+1
          • Povrch /+1
          • Podnebie /+1
          • Vodstvo /+1
          • Rastlinstvo a živočíšstvo /+1
          • Obyvateľstvo a sídla /+1
          • Hospodárstvo /+1
          • Juhozápadná Ázia /+1
          • Južná Ázia /+1
          • Juhovýchodná Ázia /+1
          • Východná Ázia /+1
          • Severná Ázia /+1
          • Stredná Ázia /+1


          9. roč. Finančná gramotnosť / +1hod. týždenne/   Učebné osnovy nového predmetu sú uvedené v Prílohe 2

          1. – 4. roč. , 8 roč. Telesná a športová výchova   / +1hod.   týždenne/  Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. V rámci posilnenej časovej dotácie vo všetkých uvedených ročníkoch bude disponibilná   hodina      využitá   na   zmenu kvality výkonu v oblasti telesnej zdatnosti, pohybovej výkonnosti, zdravého životného štýlu a na športové činnosti pohybového režimu.

          6. roč. Biológia  / +1hod. týždenne  Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. V rámci posilnenej časovej dotácie  bude disponibilná   hodina      využitá   na   zmenu kvality výkonu v oblasti  rozvoja  výkonových a obsahových štandardov žiakov v tematickom   celku Život s človekom a ľudských sídlach a tematickom celu Živé organizmy a ich stavba.  V zmene kvalite výkonov sa upevnia špecifické výkony: 

          • žiak vie spracovať a prezentovať výsledky pozorovania rôznymi formami,
          • žiak vie navrhnúť a realizovať projekt na poznávanie organizmov žijúcich v okolí svojho bydliska alebo školy,
          • žiak vie prezentovať výsledky z projektu.

          9. roč. Chémia  / +1hod. týždenne/ Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. V rámci posilnenej časovej dotácie  bude disponibilná   hodina      využitá   na   zmenu kvality výkonu v oblasti  rozvoja  výkonových a obsahových štandardov žiakov v tematickom   celku Zlúčeniny uhlík. V zmene kvalite výkonov sa upevnia špecifické výkony: 

          • žiak vie uplatniť v praxi poznatky o látkach nebezpečných pre človeka a životné prostredie,
          • žiak vie realizovať jednoduché pokusy na rozlíšenie a identifikáciu anorganických a organických látok.

          3. – 4. roč. Výtvarná  výchova   /   +1hod.   týždenne / Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. V rámci posilnenej časovej dotácie vo všetkých uvedených ročníkoch bude disponibilná   hodina      využitá   na   zmenu kvality výkonu v rozvoji vytvárania vyjadrovacích prostriedkov, v rozvoji fantázie a synestetických podnetov,  v rozvoji podnetov moderného výtvarného umenia, rozvoj podnetov dizajnu a remesiel.

          5.-8. roč. Technika  /   +1hod.   týždenne /  Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet.  

          5.roč.

          • Človek a technika  (Druhy materiálov, Drevo,  Kovy, Plasty, Iné technické materiály
          • Človek a výroba v praxi  (Remeslo, remeselník, Remeslá v minulosti a súčasnosti , Úžitkové a darčekové predmety ( Výroba vlastného výrobku)
          • Ekonomika v domácnosti   
          • Iné:  Úprava areálu školy, Varíme a pečieme v školskej kuchynke

          6.roč:

          • Grafická komunikácia  (Projekt: rôzne druhy zobrazení)
          • Technické materiály a pracovné postupy ich spracovania  ( Drevo – výrobok, Kov, Plasty)   
          • Elektrická energia a elektrické obvody (Elektrické obvody, Zapájanie elektrických obvodov)
          • Iné: Úprava areálu školy, Varíme a pečieme v školskej kuchynke, Šitie

          7.roč. :

          • Grafická komunikácia v technike  
          • Technické materiály a pracovné postupy ich spracovania 
          • Stroje a zariadenia  
          • Svet práce
          • Iné:  Úprava areálu školy, Varíme a pečieme v školskej kuchynke

          ​​​​​​​8. roč.:

          • Elektrické spotrebiče 
          • Technická elektronika 
          • Technická tvorba  
          • Svet práce  
          • Iné:  Úprava areálu školy, Varíme a pečieme v školskej kuchynke 


          RÁMCOVÝ UČEBNÝ PLÁN -pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia šk. rok 2023/2024

          Poznámky

          1. Počet týždenných vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch je presne určený pre každý učebný plán. Taktiež celkový počet vyučovacích hodín je presne daný.

          2. Vyučovacia hodina má 45 minút v tomto rozdelení učebného plánu. Škola si môže zvoliť vlastnú organizáciu vyučovania. S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením môže škola uplatňovať aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov, zaraďovaním a organizovaním prestávok, blokovým vyučovaním a inými organizačnými formami (§ 2 ods. 14 vyhlášky č. 322/2008 Z. z.).

          3. V prípravnom až 4. ročníku vyučovacia hodina predmetu rozvíjanie komunikačných schopností je delená.

          4. V 5. až 10. ročníku sú vyučovacie hodiny predmetov: rozvíjanie komunikačných schopností, pracovné vyučovanie, informatická výchova a telesná výchova delené.

          5. Predmety s časovou dotáciou 0,5 hodiny týždenne je možné vyučovať ako jednohodinové každý druhý týždeň alebo ich spojiť blokovou výučbou.

          6. Predmet pracovné vyučovanie je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch.

          7. Predmet výtvarná výchova je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.

          8. Pri vyučovaní predmetu informatická výchova spravidla pri počítači sedí jeden žiak.

          9. Na vyučovacích hodinách slovenského jazyka a slovenskej literatúry (u žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom národnostných menšín) triedu možno deliť.

           Disponibilné hodiny

          5.   roč. /+2 hod. týždenne /-  Slovenský jazyk a literatúra/ Učebné osnovy sú totožné so   vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. Táto disponibilná hodina v   uvedených ročníkoch sa použije na zmenu kvality výkonu:

          • 2 hodiny v jazykovej zložke – oblasť  produktívnych komunikačných jazykových činností a stratégií, najmä rozvoj tvorby jazykových prejavov – kompetencia: čítanie a písanie RKS, RGZ


          6. roč. / +4 hodiny týždenne/ - Slovenský jazyk a literatúra

          • 4 hodiny v jazykovej zložke – oblasť  produktívnych komunikačných jazykových činností a stratégií, najmä rozvoj tvorby jazykových prejavov – kompetencia: čítanie a písanie RGZ, RKS

           5. ročník , 6. ročník/+ 2 hodiny týždenne/ Matematika. Učebné osnovy sú totožné so   vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. Táto disponibilná hodina sa použije pre fixáciu získaných vedomostí a matematických zručností, rozvoj priestorovej predstavivosti, nové metódy vyučovania (napr. dynamická geometria) s dôrazom na osobnostný rozvoj žiaka, na zmenu kvality výkonu a to na: precvičovanie matematických operácií, postupy a algoritmy pri riešení úloh zameraných na počtové výkony s prirodzenými číslami, riešenie aplikačných úloh a úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie, riešenie slovných úloh, rysovanie a rozvoj čitateľskej gramotnosti - žiaci sa učia správne používať a znázorňovať matematickú symboliku, čítajú s porozumením súvislé texty obsahujúce čísla, závislosti a vzťahy a nesúvislé texty obsahujúce tabuľky, grafy a diagramy. Využívajú text ako zdroj poznatkov s dôrazom na samostatné získavanie a spracovanie informácií        z textu.

          6. ročník - /+1 hodina týždenne / Výtvarná výchova – Táto disponibilná hodina sa použije na získanie zručností a prácu v grafických editoroch a práci na PC.

           

           Rámcový učebný plán  - pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím s vyučovacím jazykom slovenským šk. rok 2023/2024

           ​​​​​​​Profil absolventa:

          Žiak je pripravený na ďalšie vzdelávanie a prípravu na povolanie v praktickej škole alebo v odbornom učilišti v oblasti komunikácie, sociálnych a manuálnych zručností.

          Poznámky

          1. Počet týždenných vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch je presne určený pre tento učebný plán. Taktiež celkový počet vyučovacích hodín je presne daný.

           2. Vyučovacia hodina má 45 minút v tomto rozdelení učebného plánu. Škola si môže zvoliť vlastnú organizáciu vyučovania. S prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením môže škola uplatňovať aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením vyučovacej hodiny do kratších časových úsekov, zaraďovaním a organizovaním prestávok, blokovým vyučovaním a inými organizačnými formami (§ 2 ods. 14 vyhlášky č. 322/2008 Z. z.).

          3. Predmety s časovou dotáciou 0,5 hodiny týždenne je možné vyučovať ako jednohodinové každý druhý týždeň alebo ich spojiť blokovou výučbou.

           4. Predmet pracovné vyučovanie je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch.

          5. Predmet výtvarná výchova je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.

          6. V prípade vzdelávania v menšom rozsahu hodín na odporúčanie pediatra, psychológa, psychiatra...  ( 2 krát 2 hodiny týždenne) , sa tento počet hodín upravuje ( časová dotácia je menšia a výučba prebieha v blokoch, konkrétne podľa potrieb jednotlivých žiakov, ktoré sú uvedené v IVP žiaka s autizmom a mentálnym postihnutím.

           

           Rámcový učebný plán pre žiakov so zrakovým postihnutím pre nižšie stredné vzdelávanie

           

          Profil absolventa

           

          Profil absolventa primárneho stupňa vzdelania a nižšieho stredného stupňa vzdelania je založený na kľúčových spôsobilostiach (kompetenciách), ktoré zahrňujú komplex vedomostí a znalostí, spôsobilostí a hodnotových postojov umožňujúcich jednotlivcovi poznávať, účinne konať, hodnotiť, dorozumievať sa a porozumieť si, začleniť sa do spoločenských vzťahov a osobnostne sa rozvíjať – zjednodušene ide o spôsobilosť uplatniť svoje vzdelanie v pracovnom, občianskom, rodinnom a osobnom živote.

              PRIMÁRNE  A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE

          Kompetencie špecifického kurikula            pre žiakov so zrakovým postihnutím

          Nižšie stredné vzdelávanie

          • kompetencia k celoživotnému učeniu sa
          • sociálne  komunikačné kompetencie
          • kompetencia uplatňovať základ matematického myslenia  a základné   schopnosti   poznávať  v oblasti vedy a techniky
          • kompetencia v oblasti informačných a komunikačných technológií 
          • kompetencia riešiť problémy  
          • kompetencie občianske
          • kompetencie sociálne a personálne
          • kompetencie pracovné
          • kompetencie smerujúce k iniciatívnosti  a podnikavosti 
          • kompetencie (spôsobilosti) vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry  
          • funkčné reedukačné a kompenzačné kompetencie vrátane komunikácie
          • schopnosť orientácie v priestore a samostatného pohybu
          • sociálne kompetencie
          • kompetencie pre samostatný život
          • kompetencie pre voľnočasové aktivity
          • schopnosť poradiť si v profesijnej príprave a výkone profesie podľa typu postihnutia
          • kompetencie pre využívanie pomôcok a technológií pre jednotlivcov so zrakovým postihnutím
          • kompetencie na využívanie zraku

           

          Úroveň rozvinutosti kľúčových kompetencií žiaka so zrakovým postihnutím tvorí základný predpoklad pre prekonanie negatívnych dôsledkov zrakového postihnutia, pre ďalší rozvoj v následných stupňoch vzdelávania, resp. úspešnú inklúziu. 


          Rámcový učebný plán pre žiakov so zrakovým postihnutím pre nižšie stredné vzdelávanie šk. r. 2023/2024

          Poznámky: 

          1. Žiaci so zrakovým postihnutím, ktorí sú začlenení v rámci školskej integrácie v triede základnej školy sa vzdelávajú podľa rámcového učebného plánu pre základné školy s vyučovacím jazykom slovenským, s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny alebo vyučovaním jazyka národnostnej menšiny, a to s uplatnením špecifík podľa bodu 7.1. Výchova a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením.
          2. V 5. až 9. ročníku vyučovacie hodiny vyučovacieho predmetu technika sa vyučujú v skupinách s maximálnym počtom žiakov 6. Skupiny sa vyučujú spravidla oddelene pre chlapcov a dievčatá. Skupiny možno utvárať aj zo žiakov najbližších ročníkov. Ďalšia skupina vznikne až po naplnení predchádzajúcej skupiny na maximálny počet.
          3. V 5. až 9. ročníku vyučovacie hodiny vyučovacieho predmetu telesná a športová výchova sa vyučujú spravidla oddelene pre chlapcov a dievčatá. Skupiny možno utvárať aj zo žiakov najbližších ročníkov. Najvyšší počet žiakov v skupine je zhodný s počtom žiakov v triede príslušného ročníka. Ak je skupina utvorená zo žiakov najbližších ročníkov, najvyšší počet žiakov v skupine je zhodný s počtom žiakov v triede najnižšieho ročníka. Ďalšia skupina vznikne až po naplnení predchádzajúcej skupiny na maximálny počet.
          4. Vo vyučovacích predmetoch vzdelávacej oblasti Človek a príroda sa rozdelenie žiakov so zrakovým postihnutím odporúča pri tých témach, kde sa vyžaduje nadobúdanie a overovanie praktických zručností žiakov.
          5. Vo vyučovacom predmete technika riaditeľ školy zohľadní personálno-odborné a materiálno-technické podmienky školy tak, aby v každom ročníku boli zastúpené témy tematických celkov Technika a Ekonomika domácnosti.
          6. Voliteľné (disponibilné) hodiny použije škola na dotvorenie školského vzdelávacieho programu. Voliteľné (disponibilné) hodiny je možné využiť na
            1. vyučovacie predmety, ktoré rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu;
            2. vyučovacie predmety, ktoré si škola sama zvolí a sama si pripraví ich obsah, vrátane predmetov vytvárajúcich profiláciu školy a experimentálne overených inovačných programov zavedených do vyučovacej praxe.
          7. Ak má škola vhodné podmienky na vyučovanie predmetu telesná a športová výchova, využije voliteľné (disponibilné) hodiny na posilnenie uvedeného predmetu.
          8. Škola môže z rámca voliteľných hodín ponúknuť žiakom 7. – 9. ročníka ako druhý cudzí jazyk jeden z jazykov: francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk podľa možností školy a záujmu žiakov, a to najmenej 1 vyučovaciu hodinu týždenne.
          9. Škola môže pri tvorbe školského vzdelávacieho programu rozdeliť hodinové dotácie a vzdelávacie štandardy na celý stupeň vzdelávania pri zachovaní postupnosti jednotlivých vzdelávacích štandardov a celkového počtu vyučovacích hodín jednotlivých vyučovacích predmetov za predpokladu, že zachová ich vnútornú logickú štruktúru a zásadu veku primeranosti.
          10. Pri prestupe žiaka prijímajúca škola v prípade zistených odlišností zohľadní žiakovi ich kompenzáciu spravidla v priebehu jedného školského roku.
          11. Škola môže po prerokovaní v rade školy v školskom vzdelávacom programe stanoviť vyšší celkový počet hodín, najviac však na 173 hodín na 2. stupni. Ak sa škola rozhodne zvýšiť počet hodín, tieto sú financované z vlastných zdrojov.
          12. Na výučbu anglického jazyka a iných cudzích jazykov možno spájať žiakov z rôznych tried a ročníkov.
          13. Na výučbu predmetu pohybová výchova možno spájať žiakov z rôznych tried a ročníkov. 14. Vyučovacie hodiny špecifických vyučovacích predmetov individuálne tyflopedické cvičenia, priestorová orientácia, pohybová výchova vyučujú dvaja pedagogickí zamestnanci.
          1. V prípravnom ročníku žiaci postupujú podľa obsahu prípravného ročníka pre žiakov so zrakovým postihnutím, ktorý je uvedený v prílohe č. 2 Vzdelávacieho programu pre žiakov so zrakovým postihnutím. Predmety prírodoveda a vlastiveda sa nevyučujú, vyučuje sa predmet prvouka.
          2. Pri rozhodnutí riaditeľa o oslobodení žiaka od vzdelávania sa v jednotlivých vyučovacích predmetoch alebo ich častí sa postupuje v súlade s platnou legislatívou, pričom sa prihliada na individuálne výsledky špeciálnopedagogickej a psychologickej diagnostiky, žiadosť zákonného zástupcu a vyjadrenie pedagogickej rady. Tomuto žiakovi sa odporúča  využívať ušetrené hodiny na posilnenie výučby iného predmetu, ktorého obsah učiva sa nemení.

           Disponibilné hodiny

          9. roč. Slovenský jazyk   /   +1hod.   týždenne/    Učebné osnovy sú totožné so   vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. Táto disponibilná hodina sa použije na zmenu kvality výkonu:

          • 0,5 hodina v jazykovej zložke – oblasť  produktívnych komunikačných jazykových činností a stratégií, najmä rozvoj tvorby jazykových prejavov – kompetencia: písanie
          • 0,5 hodina v literárnej zložke – oblasť kompetencií
          • technika čítania – čítanie textu, základy čítania s porozumením,
          • literárna výchova – všeobecné pojmy a základné literárne žánre.

          9. roč. Chémia  / +1hod. týždenne/ Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP pre príslušný vzdelávací predmet. V rámci posilnenej časovej dotácie  bude disponibilná   hodina      využitá   na   zmenu kvality výkonu v oblasti  rozvoja  výkonových a obsahových štandardov žiakov v tematickom   celku Zlúčeniny uhlík. V zmene kvalite výkonov sa upevnia špecifické výkony: 

          • žiak vie uplatniť v praxi poznatky o látkach nebezpečných pre človeka a životné prostredie,
          • žiak vie realizovať jednoduché pokusy na rozlíšenie a identifikáciu anorganických a organických látok.

          9. roč. Finančná gramotnosť / +1hod. týždenne/   Učebné osnovy nového predmetu sú uvedené v Prílohe 2