Aj tento školský rok sa naša škola zapája do rôznych dobročinných aktivít na spríjemnenie najkrajších sviatkov v roku VIANOC pre ľudí, ktorí potrebujú nejakú pomoc, lásku a pod. Žiaci 2.A triedy spolu s triednou učiteľou Mgr. Z. Kičkovou sa zapojili do Vianočnej pošty 2021, v rámci ktorej napíšu 20 Vianočných pozdravov neznámym starkým do domova. Ďakujeme a veríme, že takto motivujeme aj ostatné triedy našej školy.
Žiaci 2. A sa zapojili do Vianočnej pošty
Projekt "SAD" - poisťovne KOOPERATÍVA
Dňa 20. 10. 2021 sa dobrovoľníci - zamestnanci poisťovne KOOPERATÍVA (pobočky Vranov nad Topľou, Trebišov a Michalovce) zúčastnili v našej škole aktivít na skrášlenie areálu školy v rámci svojho projektu pod názvom "SAD", ktorý sa realizoval v kooperácií s našou školou. Ide o dobrovoľnícky zamestnanecký projekt, ktorého hlavným cieľom bolo skrášlenie a zazelenanie okolia školy - ZŠ s MŠ Bracovce. Počas projektu sa vykopali jamy a vysadilo 8 stromov pri vstupe do školy a v relaxačnom centre, vysadilo sa cca 270 okrasných cibuľovín (narcisy, tulipány, hyacinty a iné), vysiala a zvalcovala kvetinová lúka o rozlohe cca 5 m2 v našej environmentálnej ZÓNE a natreli vyvýšené záhony novým náterom. Zamestnanci poisťovne KOOPERATÍVA svojou prácou prispeli ku skrášleniu exteriéru školy nielen pre žiakov a zamestnancov, ale aj pre rodičov detí a obyvateľov Bracoviec.
OZNAM SZUŠ Bačkov
Dňa 5. 11. 2021 sa z dôvodu konania aktualizačného vzdelávania zamestnancov výučba SZUŠ Bačkov ruší.
Týždeň vedy a techniky na Slovensku
Týždeň vedy a techniky na Slovensku každoročne organizuje MŠVVaŠ SR v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií R a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Už jeho osemnásty ročník sa uskutoční 8. - 14. novembra 2021. Cieľom Týždňa vedy a techniky na Slovensku je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, informovať verejnosť o poznatkoch vedy a techniky a o nutnosti podporovať vedu a techniku, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku a pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy.
Kooperácia a zlepšenie sociálnej klímy v triede 4.A
Vytvorenie pozitívnej sociálnej klímy dáva žiakom aj učiteľom priestor na rozvíjanie úcty, zodpovednosti voči seba aj druhým, pomáha žiakom rozvíjať pozitívne sebahodnotenie, podporovať sebaúctu, schopnosť asertívne konať, vedieť zvládať medziľudské, priateľské vzťahy, odhaľovať a riešiť problémy. Vytváranie a podporovanie kompetencií žiakov, predovšetkým sociálnych a personálnych, v rámci ktorých sa usmerňujú základné mravné hodnoty, nadväzovanie a udržiavanie vzťahov s vrstovníkmi, rešpektovanie druhých ľudí, sú nosnými piliermi kvalitných vzájomných vzťahov v edukačnom procese. Školský psychológ Mgr. A. Járeková si pripravila so žiakmi 4.A triedy aktivity zamerané na kooperáciu a zlepšenie sociálnej klímy v triede.
3
Zbierka Biela pastelka - informácia o nazbieranej sume
Naša škola sa každoročne zapája do verejnej zbierky "Biela pastelka", ktorej cieľom je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Táto zbierka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku. Nám sa tento rok podarilo vyzbierať sumu 93,92 eur. Ďakujeme všetkým, ktorí nás v tejto zbierke podporili.
Halloweenska párty v ŠKD
Vo štvrtok 27.10.2021 posledný deň pred jesennými prázdninami sa v ŠKD uskutočnila Halloweenska párty. Každý žiak si do školy priniesol masku, vyzdobili sme školský klub detí strašidlami, tekvicami, pavučinou, balónmi, duchmi i netopiermi a takto sme si pripomenuli tento známy americký sviatok. Žiaci si zatancovali ale i zasúťažili v strašidelných súťažiach a to: obväzovanie múmie toaletným papierom, strašidelné krabice, chytanie jablka, strašidelné puzzle a prilepovanie bradavice na obrys ježibabky naslepo. Na 1. mieste v súťaži o najstrašidelnejšiu masku sa umiestnila Vivien Nagyová, na 2. mieste Kristína Balogová a na 3. mieste sa umiestnil Tobias Vareha. Bolo veľmi ťažké z toľkých masiek vybrať tie najlepšie, tak sme ešte odmenili Samuela Baloga a Veroniku Annu Škarupovú za kreativitu pri výrobe kostýmu. V závere každý zúčastnený dostal sladkú odmenu. Mgr. D. Fedorová
35
Tekvice
Veľká alebo malá, guľatá či oválna – tekvica je najznámejším symbolom Hallowen-u. Tekvicové strašidlo má počas Hallowen-u dôležitú úlohu – má odháňať zlých duchov. Aj naša škola tak, ako každý rok pred jesennými prázdninami sa vyzdobila nádhernými vyrezávanými tekvicami. Deti 1. – 4. ročníka aj s pomocou svojich rodičov doniesli do školy krásne vyzdobené, pomaľované s fantáziou vyrezané tekvice, ktoré zdobia areál našej školy. Ďakujeme všetkým šikovným rodičom, ako aj žiakom, ktorí sa zapojili do tejto krásnej akcie. Mgr. A. Šofranková
3
Náš vlastný šípkový čaj v MŠ
Jeseň nám okrem rôznych aktivít ponúka aj množstvo vitamínov. Túto príležitosť sme s deťmi v MŠ Bracovce využili a vybrali sa na šípky. Deti šípky nazbierali, očistili, nasušili a dnes ochutnali výborný šípkový čaj plný vitamínov. Čaj sme dali ochutnať aj naši kamarátom v triede „Lienky“ a všetkým nám veľmi chutil. Vyskúšajte si to aj vy doma.....nazdravie!
67
Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Tohtoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc bola „Radosť ukrytá v podpore čítania a vzdelávania školskou knižnicou“. Cieľom tohto dňa bolo zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.
40Žiaci prvého ročníka sa v tento deň preniesli rozprávkovou krajinou a cestovali spolu z rozprávky do rozprávky. Spolu spoznávali rôzne rozprávkové bytosti a tešili sa z víťazstva dobra nad zlom. Druháci, ktorí už vedia krásne čítať, pekne pracovali s Dankou a Jankou. Najprv sa zoznámili s autorkou týchto veľmi veselých postavičiek – dvojičiek, spisovateľkou Máriou Ďuríčkovou. Následne sa pokúsili o animáciu jedného z týchto veselých príbehov, a to výrobou leporela. Tretiaci zavítali do sveta Psíčka a Mačičky. Po úvodnom minikvíze sa zoznámili s autorom Jozefom Čapkom, prečítali si viaceré príbehy. Ten, ktorý ich najviac zaujal spoločne dramatizovali. Vo štvrtom ročníku úradovala Analfabeta Negramotná a autor Ján Uličiansky. Po úvodnom opakovaní literárnych pojmov pomocou kvízu čakali žiakov pracovné listy z konkrétnych kapitol knihy. V závere týchto aktivít sa už veľkí štvrtáci pokúsili zatriediť knihy rôznych žánrov a zameraní do konkrétnych kategórií (knihy pre deti a mládež, odborné a náučné knihy, dobrodružná literatúra, slovníky, ...) V piatom ročníku sme sa pozreli na kvalitu a rýchlosť čítania. Žiaci čítali rovnaký text so zameraním na čítanie s porozumením a ortoepiu, rýchlosť a uplatnenie interpunkčných znamienok v čítanej podobe. Šiestaci sa venovali výrobe knihy a posterov s výrokmi o knihách. Siedmaci sa pokúsili písať rôznymi druhmi písem (klinové, hlaholika, gemerské runy...). Naši ôsmaci pracovali s rôznymi druhmi slovníkov a pokúsili sa transformovať frazeologizmy do vtipnej podoby. Deviataci sa v tento deň snažili zahrať na básnikov a písali ódy na knižnicu, čo sa niektorým podarilo na vysokej úrovni. Ďakujem všetkým za krásne práce a príjemne strávený čas s knihou, o knihe, v knižnici i mimo nej. Mgr. Elena Bajužiková
Záložka do knihy spája
Aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do celoslovenského projektu Záložka do knihy spája. Bola nám pridelená priateľská škola v Poltári. Vyrobili sme 150 záložiek rôznych tvarov, foriem a veľkostí. Zapojili sa všetci žiaci našej školy. Pracovali na hodinách literatúry, výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania. Práca ich bavila a radi budeme v tomto projekte pokračovať. Mgr. M. Nováková
Vyhodnotenie JESENNÉHO zberu GAŠTANOV
V mesiacoch september až október 2021 na našej škole prebiehal Jesenný zber GAŠTANOV. V prvom rade by sme sa všetkým aktívnym zberačom (vrátane ich rodičov, starých rodičov) chceli poďakovať za úžasný výkon. Aj napriek skutočnosti, že oproti minulému roku sme vyzbierali o 389 kg gaštanov menej (celkovo sa nám podarilo vyzbierať 1650 kg) , odberateľ pán S. Virčík nás stále zaradzuje medzi najaktívnejšie školy v zbere gaštanov v okrese Michalovce.
Najlepšími zberačmi školy sa stali:
1. miesto: Dorota Dóciová (4.A) – 616 kg
2. miesto: Štefan Hrubý (2.A) - 270 kg
3. miesto: Lucia Tatárová (1.A) – 155 kg
4. miesto: Vivien Nagyová (4.A)– 150 kg
5. miesto: Monika Tkáčová (4.A) - 88 kg
6. miesto: Martin Žofčak (2.A) - 55 kg
7. miesto: Mária Anastázia Banová (3.A) - 46 kg
8. miesto: Martin Mihaľo (8.A) – 33 kg
9. miesto: Sofia Platónová (2.A) – 28 kg
10. miesto: Dária Ondo-Eštoková (1.A) – 21 kg
Umiestnenie tried:
- miesto 4.A - 854 kg
- miesto 2.A - 373 kg
- miesto 1.A – 199 kg
- miesto 3.A - 60 kg
- miesto ŠKD - 57 kg
- miesto 8.A – 38 kg
- miesto 1.B – 36 kg
- miesto 5.A – 18 kg
- miesto 5.B – 7 kg
- miesto 6.B – 4 kg
- miesto 6.A a 7.A – 2 kg
Žiaci 9.A triedy sa vôbec do zberu gaštanov NEZAPOJILI.
Vyhodnotenie zberu sa uskutoční v mesiaci november 2021. Prví 4 výhercovia získajú darčekové poukážky do hračkárstva Dráčik, ktoré im odovzdá riaditeľ školy.
Zber papiera 2021-2022
Prevádzka materskej školy počas jesenných prázdnin
Oznamujeme rodičom detí, ktoré navštevujú materskú školu, že počas jesenných prázdnin nebude materská škola v prevádzke z dôvodu nízkeho počtu prihlásených detí. Materská škola bude opäť v prevádzke od 2. 11. 2021.
Jesenné prázdniny
Jesenné prázdniny začínajú 28. októbra 2021 (štvrtok). Do školských lavíc opäť zasadneme 2. novembra 2021 (utorok). Tento čas spájame so spomienkou na našich blízkych a známych, ktorí už nie sú medzi nami. Sviatok všetkých svätých, Pamiatka zosnulých alebo tzv. Dušičky patria medzi málo dní v našom živote, ktoré sú prakticky celé venované spomienkam. V krajinách s kresťanskou tradíciou je zvykom počas tohto dňa či obdobia navštíviť cintorín a rodinný hrob, rozsvietiť na ňom sviečku a položiť kvety, čo má symbolizovať vieru vo večný život.
ŠKD - Október mesiac úcty k starším 2021
Mesiac október je tradične mesiacom úcty k všetkým starším ľuďom. Ani v tomto školskom roku deti z ŠKD nezabudli na svojich starých rodičov. Svoju náklonnosť a úctu prejavili krásnymi vyznaniami v podobe pozdravu a básničkami, ktoré sme zdokumentovali vo videu, ktoré venujeme všetkým babkám a dedkom. Mgr. D. Fedorová
Starí rodičia sú dar z neba, dávajú viac, ako treba ...
V našej materskej škole si každoročne pripomíname tento sviatok „Október – mesiac úcty k starším“. Pri tejto príležitosti deti z MŠ Bracovce pripravili pre svoje babky a dedkov pekné darčeky a milé prekvapenie v podobe básničky, ktorá Vám vyčarí úsmev na tvári...
Dôležitý oznam
Vážení rodičia!
Od pondelka 25.10.2021 je okres Michalovce v III. stupni ohrozenia (čierna farba).
Materská aj základná škola zostávajú naďalej otvorené.
Vzhľadom na zhoršenú epidemiologickú situáciu v našom okrese Vás opätovne žiadame:
- posielajte do školy IBA ZDRAVÉ DIEŤA (bez nádchy, kašľa, bolesti hlavy a pod.)
- pravidelne využívajte samotesty u detí (v najbližších dňoch očakávame distribúciu ďalšej várky)
- v prípade prerušenia dochádzky dieťaťa v trvaní 3 a viac dní nezabudnite podať písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti dieťaťa
- rúško v triede síce nie je povinné, naďalej však zostáva účinnou prevenciou ochorenia COVID-19
Snažme sa spolu o vytvorenie bezpečného prostredia v škole, aby sme čím viac dní mohli fungovať prezenčne a v zdraví.
Jeseň pani bohatá v MŠ
Jeseň patrí medzi zaujímavé ročné obdobia. Príroda zmení svoje farby do pestrých odtieňov. Deťom sa začínajú povinnosti v škôlke a v škole. Ale určite sa nekončí čas hier a spoznávania. Práve naopak. Jeseň ponúka príležitosť rozšíriť si vedomosti a využiť zmeny v prírode na mnohé zaujímavé hry a aktivity. Pozrite sa ako tvorili deti v MŠ Bracovce.
45
Tanečný krúžok v MŠ
Túžba po pohybe z pocitu vnútornej radosti a spontánnosti je najprirodzenejšou súčasťou detského života a privádza nás priamo k podstate poslania tanca vo výchove. Úlohou Tanečného krúžku v našej „škôlke“ je hravým spôsobom podchytiť detskú tanečnú prirodzenosť, fantáziu, hudobné cítenie, zmysel pre rytmus, priestorovú orientáciu, pohybovú pamäť, formovať uvedomenie vlastného tela, jeho správne držanie, ale predovšetkým umožniť deťom zachovať radosť z pohybu. Deti pracujú pod odborným vedením tanečného pedagóga Michala Golasa zo SZUŠ v Bačkove.
30