26.9. je dňom európskych jazykov. Oslavy tohto dňa sa na našej škole začali v komornejšej atmosfére už v piatok 25.9. na hodinách anglického jazyka a pokračovali až do 2.10. na hodinách ruského jazyka. Vyučovanie prebiehalo zaujímavou a dúfame, že aj zábavnou formou. Žiaci sa dozvedeli napr. aké zvuky vydávajú zvieratká v anglickom jazyku, naučili sme sa počítať po francúzsky či fínsky, odhalili sme rodinných príslušníkov v európskych jazykoch, spoznali sme kultúrne pamiatky európskych miest a naši šikovní žiaci si napríklad vyskúšali uvariť tradičné ruské jedlá. Mgr. Balogová, Mgr. Vargová, Mgr. Vartašová
Európsky deň jazykov 2020
- 92
UNESCO 2020
Triedni učitelia spolu so svojimi triedami si v mesiaci september pripomenuli Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Každá trieda si vybrala jednu slovenskú pamiatku zapísanú do Zoznamu UNESCO a spoločne vytvorila krásne plagáty. Žiaci sa oboznámili napr. so Spišským hradom, Levočou, Bardejovom, Banskou Štiavnicou,Vlkolíncom, Vihorlatskými vrchmi, jaskyňami a ďalšími pamiatkami. Všetky plagáty sú sprístupnené na dolnej chodbe, kde si ich môžete všetky prezrieť. Žiakom i učiteľom ďakujeme za ich ochotu a nápady. Mgr. Vargová, Mgr. Vartašová
22
Európsky týždeň športu 2020
Ako každý rok, tak aj tento sa naša škola zapojila do Európskeho týždňa športu. Európsky týždeň športu sa koná každoročne od 23.9.-30.9., nabáda ľudí k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu. Tento rok vzhľadom na celosvetovú pandémiu, kladie vyšší dôraz dôležitosti pohybu na fyzické aj duševné zdravie. Šport je aktivita , ktorá spája ľudí bez ohľadu na ich zázemie. Aj napriek okolnostiam, ktoré sa dejú tento školský rok sme sa rozhodli zapojiť do ETŠ formou prednášky.
50Spoločne sme sa rozprávali o "Zdravom životnom štýle", ktorý je tento rok 2020 heslom ETŠ. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých vecí o zdraví, cvičení, zdravej pyramíde a hlavne, že denne treba vypiť dostatok vody. Na konci prednášky sme si spoločne zasúťažili o zdravý balíček. Každá trieda dostala bonusový tréning, ktorý bude obsahovať cvičenie s vlastým telom a zapojenie tak všetkých svalových partií. Cvičenie sa uskutoční hneď ako to dané okolnosti dovolia. Víťazom srdečne gratulujeme. Mgr. M. Cupriková
Okrasné trávy
Pri ceste do šatne nám pribudli krásne lavičky, kde si žiaci môžu oddýchnuť. Priestor medzi nimi sme v mesiaci september vyplnili výsadbou okrasných tráv. Najprv sme hlinu preosiali, a tak do nej vysadili mladé rastlinky. Starostlivosťou - prihnojovaním, polievaním sa nám postarajú o skrášlenie areálu školy a spríjemnia oddych počas príchodu či odchodu zo školy. Ing. Ľ. Guľášová
4
Jahody - vyvýšené záhony
Vysádzame jahody.
Jahody sú ovocím, ktoré neodmysliteľne patria k letu. Keďže nie je ťažké vypestovať ich, rozhodli sme sa tento školský rok pre ich pestovanie.
Pán školník – Róbert – nám prichystal nádoby na vysádzane jahôd. Mladé plazivé výhonky jahôd, ktoré žiaci podonášali z domu, sme vysadili a počkáme si nejaký ten čas na úrodu. Azda budú sladučké a chutné. Len aby stihli dozrieť! Ing. Ľ. Guľášová
Pestujeme chryzantémy
Na konci predchádzajúceho školského roka sme vysadili priesady kvetov - chryzantémy – odrezkami do črepníkov. Teraz v septembri sme ich vysadili do vyvýšenej záhrady . Polievame a staráme sa o ne a koncom novembra by sa nám mali odvďačiť krásnou korunou. Ing. Ľ. Guľášová
Presádzanie kvetov 2020
Po návrate do školských lavíc na nás čakalo veľa práce. Okrem štúdia a úpravy triedy sme upriamili pozornosť aj na naše izbové rastlinky, Zelenec. Aby nám spestrovali aj naďalej našu triedu, žiaci 6.A sa rozhodli kvety presadiť. Tak získali nové živiny a väčšiu silu v skrášľovaní triedy.
Mgr. Vartašová
Prvé dni šk. roka 2020/2021 v ŠKD
Naše prvé dni v ŠKD aj napriek mimoriadnej situácií pandemického ochorenia COVID-19 sme zvládli s úsmevom. Vďaka príjemnému, teplému počasiu sme svoje výchovno-vzdelávacie aktivity realizovali v exteriéri školy. Po dlhej pauze žiaci znova mohli tráviť spoločné chvíle so svojimi rovesníkmi a socializovať sa do kolektívu. S. Sabolová
Jesenná oberačka v MŠ
Čas oberačiek a zberania úrody je v plnom prúde. Preto sa aj „Lienky“ z MŠ v Bracovciach vybrali na oberačku do ovocného sadu. Naplnili si nie len košík, ale aj brušká malinami, hrozienkami, jabĺčkami, hruškami.... Mgr. S. Šamudovská
23
Dôležitý oznam v rámci opatrení MŠVVaŠ SR v súvislosti s COVID - 19
Do školy na bicykli 2020
Tento týždeň je európskym týždňom mobility, do ktorého sa zapojí aj naša škola. Od 16. septembra do 20. septembra 2020 jazdíme bicyklom, hromadnou dopravou alebo peši. Nezabúdajme však na ochranu tváru - rúško.
Kto príde do školy na bicykli, kolobežke alebo peši, bude súťažiť o cenu najaktívnejšieho cyklistu triedy a školy. Zároveň súťažíme o najaktívnejšiu triedu našej školy.
Ponuka odborov SZUŠ v šk. roku 2020/2021
Prihlásiť sa na jednotlivé odbory môžete prostredníctvom prihlášky, ktorú si vyzdvihnete u svojich tr. učiteľov.
Účelové cvičenie a cvičenia v prírode 2020/2021
- 25
Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov na školách je aj výchova, ktorá je zameraná na ochranu zdravia, prírody a spoločnosti. Táto výchova je čoraz častejšie zameraná na výchovu k bezpečnému správaniu pri práci, ale aj pri mimoriadnych činnostiach. Žiaci a žiačky našej školy sa mali možnosť nacvičiť činností zamerané na riešenie mimoriadnych udalostí /CO/, naučiť sa niečo potrebné a prospešné zo zdravotnej prípravy, ktorú môžu využiť v škole, ale najčastejšie vo svojej domácnosti pri poskytovaní prvej pomoci. zaškolili sa ako sa pohybovať, prípadne vytvoriť si úkryt pred nepriaznivým počasím v prírode, no hlavným zameraním bolo ochraňovať prírodu. Zamerali sme sa aj na dopravnú výchovu, ktorú využívajú dennodenne pri dochádzke do školy a zo školy. Taktiež sa nacvičili ako sa majú správať. Všetky tieto činnosti sa naučili na Účelovom cvičení dňa 8. – 9. 9. 2020.
Naši najmenší, žiaci 1. – 4. ročníka mali dňa 9.9.2020 Cvičenia v prírode, ktoré strávili rôznymi športovými disciplínami a využili tak krásne slnečné počasie, ktoré nás počas týchto aktivít sprevádzalo celý deň. Mgr. M. Cupriková
Ponuka krúžkovej činnosti v školskom roku 2020/2021 - elektronické prihlasovanie
Milí rodičia, žiaci! V novom školskom roku ponúkame našim žiakom aktivity v 11 záujmových útvaroch rôznych zameraní. Veríme, že si z bohatej ponuky vyberie každý žiak našej školy svoj krúžok a prihlási sa prostredníctvom elektronického formulára. Ďakujeme!
Jesenný zber gaštanov
Zber bateriek 2020/2021
Batérie a akumulátory, sú zdroje elektrickej energie vyrobenej priamou premenou chemickej energie. Skladajú sa z jedného alebo viacerých primárnych (nedobíjateľné B&A) alebo z jedného alebo viacerých sekundárnych článkov (dobíjateľné B&A).
Väčšina typov batérií obsahuje toxické ťažké kovy ako nikel, kadmium a ortuť. Všetky tieto kovy možno získať späť a znovu použiť.
Recyklácia batérií je priaznivá pre životné prostredie, pretože zamedzuje skládkovaniu, kde môžu ťažké kovy unikať do pôdy, čo spôsobuje znečistenie vody a pôdy a ohrozenie živočíšneho a rastlinného života. Ak sa batérie spaľujú spolu s domovým odpadom, ťažké kovy, ktoré sú ich obsahom, spôsobujú znečistenie ovzdušia.Vďaka recyklácii možno negatívny dopad vyhodených batérií a akumulátorov - na prírodu i nás samotných - významne zmierniť. Viete napríklad, že v Európe už dokážeme v priemere recyklovať skoro polovicu všetkých vyslúžilých batérií?. Európsky deň recyklácie batérií sa oslavuje od roku 2015. Pripadá na 9. septembra, pretože zrovna to je deň, kedy sa narodil Luigi Galvani, taliansky lekár a fyzik, ktorého pokusy priviedli Allesandra Voltu k vynálezu galvanického článku - základného konštrukčného prvku všetkých batérií a akumulátorov.
Prečo je vlastne také dôležité starať sa o to, ako vyhadzujeme staré batérie?
Batérie a akumulátory sú radené medzi takzvaný nebezpečný odpad, ktorý sa nesmie skládkovať. Obsahujú totiž toxické látky - najmä ťažké kovy ako ortuť, kadmium a olovo - ktoré pri úniku do okolia ohrozujú životné prostredie a sú toxické aj pre človeka. Napríklad kadmium je klasifikované ako karcinogén. Ohrozenie pre zdravie človeka predstavuje za určitých okolností tiež v batériách obsiahnuté lítium, alkálie, hydroxid draselný alebo hydroxid sodný. Spaľovaním batérií sa navyše znečisťuje aj ovzdušie. Správne triedenie a recyklácia môže zabezpečiť, aby rizikové látky z batérií neohrozovali prírodu ani živé bytosti.
Environmentálny prínos recyklácie však takisto spočíva v tom, že sa z vyslúžilých batérií a akumulátorov získajú späť cenné suroviny, ktorých zdroje stále ubúdajú. Batérie a akumulátory obsahujú mnoho recyklovateľných kovov, ako je zinok, železo, mangán, nikel, kadmium alebo olovo. Z typickej autobatérie napríklad možno spätne získať približne 98 percent hmotnosti obsiahnutého olova.
Preto sme si pre Vás trieda 5.A. s triednou učiteľkou pripravila zber použitých bateriek. Nechceme aby ste sa zamýšľali nad tým, kam použité batérie odovzdám. Jednoducho ich donesiem do školy a odovzdám. Budem vedieť, že som tak niečo správne, ekologické urobil pre našu Zem.
- Zber na našej škole bude prebiehať počas celého školského roka ( do 15.júna 2021)
- Zbierať budeme všetky tužkové batérie v rôznej veľkosti napr. AA batérie, AAA a AAAA batérie, 4,5 V batérie, 9 V batérie, D a C batérie.
- Batérie môžete odovzdať p. u. Cuprikovej, vždy počas veľkej prestávky každý deň v týždni alebo v triede 5.A do vyznačenej krabice.
Učebňa ŠKD pripravená na nový školský rok 2020/2021
Milí družinári, v priestooch učebne ŠKD sme si pre vás pripravili maličké zmeny. Vytvorili sme jednotlivé zóny, ktoré Vám budú poskytovať priestor podľa vašej chute a nálady - zóna edukačná, zóna relaxačná, herná zóna a zóna tvorivosti, kreativity. V prípade zrušenia opatrení COVID 19 budete si môcť tieto priestory užívať. Veríme, že to bude čoskoro. Zatiaľ priebieha výučba ŠKD v jednotlivých triedach, nakoľko nie je povolené miešanie kolektívov.
3
Ako sme začali nový školský rok 2020-2021 v MŠ
Letné prázdniny sú za nami a 2.septembra sa otvorili brány našej škôlky. Nový školský rok 2020/2021 sme začali v zostave 38 detí, 4 pani učiteľky a pani školníčka. Deti naplnili priestory materskej školy veselým smiechom, vravou a novými priateľstvami. Triedu „Lienok“ (2-4 ročné detí) s pani učiteľkami S. Šamudovskou a V. Dóciovou naplnilo 21 detí z toho 9 nových kamarátov. Triedu „Včielok“ (5-6 ročné detí) s pani učiteľkou V. Nagyovou a pani zástupkyňou A. Hrabovskou 17 detí z toho 3 nové „včielky“. Nejedna slzička sa zjavila v detských očkách, no pani uč. s trpezlivosťou a láskou pomáhali prekonávať detičkám prvé ťažké chvíle odlúčenia. Zvládli sme to všetci spoločne, veď posúďte sami.
40
Naše múdre schody
Milí žiaci, aby sa Vám po našej škole lepšie chodilo a aby ste sa u nás cítili stále lepšie.
Oznam k otvoreniu nového školského roka 2020/2021
Milí rodičia a žiaci! Začiatok nového školského roka 2020/2021 sa uskutoční dňa 2.9.2020 od 8.00 hod. do 9:00 hod. v jednotlivých triedach. Pri nástupe do školy je potrebné priniesť: 1. vyplnený Zdravotný dotazník a vyhlásenie zákonného zástupcu dieťaťa pred začiatkom nového šk. roka 2020/2021 s dátumom nástupu žiaka do školy, t.j. 2.9.2020 vyhlasenie_zakonneho_zastupcu_ziaka(1).docx (v prípade, že si ho nebudete môcť vytlačiť, je k dispozícií na každom obecnom úrade v obci) 2. rúško + náhradné rúško vo vrecúšku 3. prezúvky 4. papierové vreckovky (alebo uterák vo vrecúšku).
Zároveň prosíme zákonných zástupcov žiakov o dodržiavanie bezpečnostných opatrení v súvislosti s pandémiou COVID -19 - vstup do areálu školy (jeden zákonný zástupca) a do budovy školy vstupovať len v nevyhnutnom príprade a s ochranným rúškom. Taktiež je potrebné zabezpečiť pre žiakov dopravu po ukončení otvorenia školského roka. Ďakujeme!