Batérie a akumulátory, sú zdroje elektrickej energie vyrobenej priamou premenou chemickej energie. Skladajú sa z jedného alebo viacerých primárnych (nedobíjateľné B&A) alebo z jedného alebo viacerých sekundárnych článkov (dobíjateľné B&A).
Väčšina typov batérií obsahuje toxické ťažké kovy ako nikel, kadmium a ortuť. Všetky tieto kovy možno získať späť a znovu použiť.
Recyklácia batérií je priaznivá pre životné prostredie, pretože zamedzuje skládkovaniu, kde môžu ťažké kovy unikať do pôdy, čo spôsobuje znečistenie vody a pôdy a ohrozenie živočíšneho a rastlinného života. Ak sa batérie spaľujú spolu s domovým odpadom, ťažké kovy, ktoré sú ich obsahom, spôsobujú znečistenie ovzdušia.
Vďaka recyklácii možno negatívny dopad vyhodených batérií a akumulátorov - na prírodu i nás samotných - významne zmierniť. Viete napríklad, že v Európe už dokážeme v priemere recyklovať skoro polovicu všetkých vyslúžilých batérií?. Európsky deň recyklácie batérií sa oslavuje od roku 2015. Pripadá na 9. septembra, pretože zrovna to je deň, kedy sa narodil Luigi Galvani, taliansky lekár a fyzik, ktorého pokusy priviedli Allesandra Voltu k vynálezu galvanického článku - základného konštrukčného prvku všetkých batérií a akumulátorov.
Prečo je vlastne také dôležité starať sa o to, ako vyhadzujeme staré batérie?
Batérie a akumulátory sú radené medzi takzvaný nebezpečný odpad, ktorý sa nesmie skládkovať. Obsahujú totiž toxické látky - najmä ťažké kovy ako ortuť, kadmium a olovo - ktoré pri úniku do okolia ohrozujú životné prostredie a sú toxické aj pre človeka. Napríklad kadmium je klasifikované ako karcinogén. Ohrozenie pre zdravie človeka predstavuje za určitých okolností tiež v batériách obsiahnuté lítium, alkálie, hydroxid draselný alebo hydroxid sodný. Spaľovaním batérií sa navyše znečisťuje aj ovzdušie. Správne triedenie a recyklácia môže zabezpečiť, aby rizikové látky z batérií neohrozovali prírodu ani živé bytosti.
Environmentálny prínos recyklácie však takisto spočíva v tom, že sa z vyslúžilých batérií a akumulátorov získajú späť cenné suroviny, ktorých zdroje stále ubúdajú. Batérie a akumulátory obsahujú mnoho recyklovateľných kovov, ako je zinok, železo, mangán, nikel, kadmium alebo olovo. Z typickej autobatérie napríklad možno spätne získať približne 98 percent hmotnosti obsiahnutého olova.
Preto sme si pre Vás trieda 5.A. s triednou učiteľkou pripravila zber použitých bateriek. Nechceme aby ste sa zamýšľali nad tým, kam použité batérie odovzdám. Jednoducho ich donesiem do školy a odovzdám. Budem vedieť, že som tak niečo správne, ekologické urobil pre našu Zem.
- Zber na našej škole bude prebiehať počas celého školského roka ( do 15.júna 2021)
- Zbierať budeme všetky tužkové batérie v rôznej veľkosti napr. AA batérie, AAA a AAAA batérie, 4,5 V batérie, 9 V batérie, D a C batérie.
- Batérie môžete odovzdať p. u. Cuprikovej, vždy počas veľkej prestávky každý deň v týždni alebo v triede 5.A do vyznačenej krabice.